17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

64 proc. Polaków chce przyspieszenia prac nad budową elektrowni jądrowych

64 proc. Polaków jest zwolennikami przyspieszenia prac nad budową elektrowni atomowych, a 13 proc. jest przeciwnych budowie dużych elektrowni jądrowych.

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, dotyczącego stosunku Polaków do energetyki jądrowej wynika, że 64 proc. respondentów jest zwolennikami przyspieszenia prac nad budową elektrowni atomowych. 37 proc. jest zdania, że należy te działania „zdecydowanie przyspieszyć”. Natomiast 27 proc. uważa, że trzeba „raczej przyspieszyć”. Za przyspieszeniem wprowadzenia tego rozwiązania „znacznie częściej” opowiadają się mężczyźni (75 proc.) niż kobiety (53 proc.). „Zwolenników elektrowni jądrowych jest więcej wśród osób z wyższym wykształceniem (70 proc.)” – wskazano.

Akceptacja energetyki jądrowej rośnie wraz z wiekiem respondentów. Najwyższa jest wśród osób w wieku 45-65 lat (67 proc.). Najniższa w najmłodszej badanej grupie wiekowej, czyli osób w wieku 18-24 lat (55 proc.).

Tylko 13 proc. Polaków jest przeciw budowie dużych elektrowni jądrowych – podał ARC Rynek i Opinia. Z tego 9 proc. opowiada się za tym, by „raczej zrezygnować” z prac. Natomiast 4 proc. uważa, że należy „zdecydowanie zrezygnować”. 23 proc. respondentów nie ma zdania na temat inwestycji w energetykę jądrową.

Badanie online, zrealizowane od 28 lipca do 3 sierpnia br. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI, miało charakter panelowy; przeprowadzono je wśród 1037 osób w wieku 18-65 lat.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.