21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Za tydzień pierwsze transporty ukraińskiego węgla dotrą do Polski

Pierwsze transporty z węglem ukraińskim powinny dotrzeć do Polski w ciągu tygodnia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk w Programie Trzecim Polskiego Radia był pytany m.in. o dostawy ukraińskiego węgla do Polski. Szef KPRM podkreśliła, że jest to pewien wyraz solidarności, a w „pierwszym kroku Ukraina uwolniła dla Polski 100 tys. ton węgla”. – Z tego pierwszego wolumenu w ciągu tygodnia pierwsze transporty zaczną docierać do Polski – oświadczył Dworczyk.

Zaznaczył, że dostaw może być więcej. „Wiele jest tutaj czynników, które będą miały na to wpływ, ale jak ostatnio z prezydentem (Wołodymyrem) Zełenskim, z premierem (Denysem) Shmyhalem w czasie ostatniej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie padły deklaracje, że jeśli tylko sytuacja energetyczna pozwoli na to Ukrainie kolejne wolumeny będą uwalniane do eksportu do Polski” – powiedział Dworczyk.

Polityk był też pytany o kwestię przesyłu prądu do Polski z elektrowni atomowej z Ukrainy. „Od kilku miesięcy trwają prace nad doprowadzeniem do tego, aby infrastruktura była dostosowana do odbioru tego prądu. Mamy nadzieję, że w tym roku ten proces ruszy” – powiedział. Dodał, że cena ukraińskiego prądu jest zdecydowanie niższa od cen w Europie..

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.