17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

KRIR: rejestracja cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia

KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia.

Jak podkreślił KRIR, obecny postęp genetyczny i hodowlany umożliwia uzyskanie jałówek o odpowiedniej budowie i dojrzałości do krycia już w wieku 13-14 miesiąca życia. Zgodnie z najnowszymi globalnymi normami, jest to najlepszy wiek, aby dokonać pierwszego zacielenia jałówki, co pozwoli na osiągnięcie lepszych parametrów zdrowotnych i produkcyjnych w przyszłości. Takie działanie pozwala również na obniżenie kosztów utrzymania zwierząt, ponieważ wydłużeniu ulega okres produkcyjny danej sztuki. Hodowcy, mając świadomość korzyści wynikających z właściwego terminu krycia oraz korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, potrafią ocenić, czy jałówka jest gotowa do zacielenia.

Jednakże, problem pojawia się podczas zgłoszenia urodzenia cieląt pochodzących od jałówek wycielonych przed 24 miesiącem życia, ponieważ obecne przepisy nie uwzględniają takich przypadków. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymagają od rolników złożenia wyjaśnień dotyczących takiego zdarzenia, co wymaga dodatkowych działań zarówno ze strony hodowcy, jak i Agencji.

Wprowadzenie możliwości rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia pozwoliłoby dostosować obecnie obowiązujące przepisy do aktualnego poziomu rozwoju genetyki oraz zlikwidowałoby problemy z tym związanymi. Takie zmiany pozwoliłyby na łatwiejsze prowadzenie rejestracji cieląt oraz uniknięcie niepotrzebnych działań administracyjnych.

Źródło: KRIR

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.