ARiMR opublikowała harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027 w 2023 roku. Najwięcej kontrowersji wzbudzają w tym zakresie ekoschematy. Jakie problemy mogą z nimi mieć rolnicy, tłumaczy Polskiemu Portalowi Rolniczemu Robert Nowak, członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych:
Ekoschematy są bardzo mało zrozumiałe dla rolników. Większość rolników prawdopodobnie będzie chciała skorzystać z ekoschematów, ponieważ są to finansowe płatności. Na ten moment płatność bez ekoschematów jest przewidziana na 118 euro lub 115 euro, co stanowi bardzo niskie dopłaty i występuje konieczność uzupełnienia ich eksochematami.
W związku z tym, że rozporządzenia wykonawcze ukazują się w ostatniej chwili, rolnicy będą mieli problem, aby dopasować poszczególne ekoschematy do danego typu gospodarstwa. KRIR ma obawy, że większość rolników będzie chciała skorzystać z najprostszych ekoschematów. Ponieważ na ekoschematach są koperty finansowe, zbyt duża liczba wniosków w danym ekoschemacie może spowodować, że te płatności będą niższe. I co ważne: w przypadku ekoschematów, które dotyczą dobrostanu zwierząt, będą z nich mogły korzystać tylko gospodarstwa, które mają hodowle.
Dlatego bardzo ważną funkcję spełniają teraz doradcy z ośrodków doradztwa rolniczego, także z KRIR. Funkcja doradcy nie ogranicza się już do stawiania określonych numerów działek czy wypełniania tabelek. Rolnicy potrzebują doradztwa praktycznego, określenia, który z ekoschematów w przypadku danego gospodarstwa będzie najlepszy i w dłuższej perspektywie przyniesie większe korzyści dla gospodarstwa.
Wielu rolników czeka z wypełnianiem wniosków, sami doradcy mają jeszcze wiele wątpliwości. Zdaniem KRIR obecne zapisy niepotrzebnie komplikują życie rolnikom, którzy zamiast produkować, muszą siedzieć nad papierami.