17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

KRIR: ekoschematy są mało zrozumiałe dla rolników

Zdaniem KRIR obecne zapisy o ekoschamatach niepotrzebnie komplikują życie rolnikom, którzy zamiast produkować, muszą siedzieć nad papierami.

ARiMR opublikowała harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027 w 2023 roku. Najwięcej kontrowersji wzbudzają w tym zakresie ekoschematy. Jakie problemy mogą z nimi mieć rolnicy, tłumaczy Polskiemu Portalowi Rolniczemu Robert Nowak, członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych:

Ekoschematy są bardzo mało zrozumiałe dla rolników. Większość rolników prawdopodobnie będzie chciała skorzystać z ekoschematów, ponieważ są to finansowe płatności. Na ten moment płatność bez ekoschematów jest przewidziana na 118 euro lub 115 euro, co stanowi bardzo niskie dopłaty i występuje konieczność uzupełnienia ich eksochematami.

W związku z tym, że rozporządzenia wykonawcze ukazują się w ostatniej chwili, rolnicy będą mieli problem, aby dopasować poszczególne ekoschematy do danego typu gospodarstwa. KRIR ma obawy, że większość rolników będzie chciała skorzystać z najprostszych ekoschematów. Ponieważ na ekoschematach są koperty finansowe, zbyt duża liczba wniosków w danym ekoschemacie może spowodować, że te płatności będą niższe. I co ważne: w przypadku ekoschematów, które dotyczą dobrostanu zwierząt, będą z nich mogły korzystać tylko gospodarstwa, które mają hodowle.

Dlatego bardzo ważną funkcję spełniają teraz doradcy z ośrodków doradztwa rolniczego, także z KRIR. Funkcja doradcy nie ogranicza się już do stawiania określonych numerów działek czy wypełniania tabelek. Rolnicy potrzebują doradztwa praktycznego, określenia, który z ekoschematów w przypadku danego gospodarstwa będzie najlepszy i w dłuższej perspektywie przyniesie większe korzyści dla gospodarstwa.

Wielu rolników czeka z wypełnianiem wniosków, sami doradcy mają jeszcze wiele wątpliwości. Zdaniem KRIR obecne zapisy niepotrzebnie komplikują życie rolnikom, którzy zamiast produkować, muszą siedzieć nad papierami.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.