18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Wiceminister finansów: przewidujemy możliwość kontynuowania zerowej stawki VAT na żywność

Rząd przewiduje możliwość kontynuowania zerowej stawki VAT na żywność - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń.

Wiceminister odpowiadając na pytania posłów PiS ws. VAT na żywność potwierdził, że w I półroczu 2023 r. nadal będzie obowiązywała zerowa stawka VAT na podstawowe produkty rolne na takich samych zasadach, jak dotychczas. Katalog produktów z zerowym vatem będzie obejmował m.in.: mięso, ryby i ich przetwory, tłuszcze, jaja, mleko, warzywa i owoce, zboża, produkty piekarnicze i część napojów bezalkoholowych.

– Szybkie wprowadzenie zerowego VAT na żywność przeniosło szybki efekt, powodując obniżenie poziomu inflacji o 3-4 proc. – zaznaczył Soboń. Dodał, że ubytek w budżecie z tego tytułu wynosi 9 mld zł w skali roku.

– To, co zrobiliśmy, to zerowa stawka VAT, którą wprowadziliśmy na pierwsze półrocze 2023 r., ale oczywiście przewidujemy taką możliwość, iż ona będzie kontynuowana. Analizując sytuację, tak to też robiliśmy w przypadku tarcz, które szeroko obejmowały obniżkę VAT-u i akcyzy, a także podatku od sprzedaży detalicznej w okresie do końca tego roku. Robiliśmy to w okresach kwartalnych, po to, aby analizować sytuację na bieżąco i podejmować decyzje o właściwych instrumentach – powiedział Soboń w Sejmie.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.