20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

W Polsce nadal mamy deficyt wody dla roślin uprawnych. Najgorzej na Mazurach

Susza rolnicza nadal występuje w całym kraju. Obecnie najbardziej zagrożona niedoborem wody jest kukurydza na kiszonkę i na ziarno - informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

„W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -77 mm” – czytamy w ostatnim raporcie IUNG dot. suszy rolniczej.

Susza rolnicza występowała w całym kraju – podaje IUNG. Największy deficyt wody notowano na terenie centralnej części Pojezierza Mazurskiego (woj. warmińsko-mazurskie). A także w północno-zachodniej Polsce oraz na terenie województw: zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Najmniejsze braki wody w uprawach polowych odnotowano na terenie województw południowych.

Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Ponadto IUNG stwierdził suszę dla kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, ziemniaka, roślin strączkowych, chmielu. Także warzyw gruntowych, buraka cukrowego, tytoniu.

Biorąc pod uwagę cały monitorowany okres od 21 marca, największe straty z powodu niedoborów wody dotyczą zbóż jarych i ozimych oraz krzewów owocowych.

Natomiast, w stosunku do poprzedniego raportu IUNG, zasięg suszy zmniejszył się.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.