21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

VAT na nawozy, energię i paliwa w górę

We wtorek rząd ma podjąć decyzję o wzroście stawek podatku VAT m.in. na energię elektryczną, paliwa i nawozy. Zerowy VAT ma zostać utrzymany na żywność.

Jak dowiedział się portal RMF FM, od 2023 r. roku wrócą dawne stawki podatku VAT na prąd – 23 proc., benzynę – 23 proc. i nawozy – 8 proc. Zerowy VAT ma zostać natomiast utrzymany na żywność.

„Rząd obiecuje, że z przywróceniem dawnych stawek VAT wprowadzone zostaną inne mechanizmy kompensujące ceny, na przykład urzędowe wyznaczanie maksymalnej ceny gazu dla domów i firm” – – donosi RMF24.pl.

O konieczności przywrócenie niektórych stawek VAT mówił w miniony weekend wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Szef MAP przyznał, że ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania w związku z tarczą, rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT na energię elektryczną czy paliwa.

– Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić, nie tylko w tym zakresie (energii elektrycznej – red.), ale w obszarze pozostałych surowców energetycznych, również nawozów – powiedział Sasin.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.