Mikrobiologiczne preparaty do odnowy życia gleby, system monitorowania pasieki czy opatrunki aktywowane wodą. Te i dziesięć równie innowacyjnych projektów przeszły do drugiego etapu konkursu „Startuj z Mazowsza”. Młode, kreatywne firmy zaprezentowały swoje projekty przed jury. Laureatów poznamy 22 października.
Konkurs „Startuj z Mazowsza” to okazja dla początkujących przedsiębiorców na profesjonalną ocenę ich projektów. Ponadto zdobycie doświadczenia i promocję swoich pomysłów. Spośród 55 startupów jury wyłoniło 13. Wyróżniły się one na tle konkurencji. Ponadto mają potencjał, by zmienić oblicze swoich branż.
– W dynamicznie rozwijającym się świecie technologii startupy stanowią nie tylko źródło innowacji. Także znacząco wpływają na kształtowanie i rozwój gospodarki. Na Mazowszu nie brakuje nowatorskich firm. Dzięki konkursowi „Startuj z Mazowsza” mają one szansę zaistnieć na rynku i wprowadzić swoje pomysły w życie – mówi marszałek Adam Struzik.
W efekcie w kolejnym etapie konkursu wyłonione startupy zaprezentują zgłoszone inicjatywy przed jury i inwestorami. To dla wielu z nich moment, który może przesądzić o przyszłości ich projektów.
Podsumowując: do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się startupy w poszczególnych kategoriach:
Start
(startupy, które prezentują innowacyjne projekty, będące na etapie Minimum Viable Product lub prototypu, które mają szanse na efektywny rozwój i skalowanie):
- Neencare Sp. z o.o. – system monitorowania parametrów życiowych niemowląt, który ma zapobiegać Zespołowi Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS). Projekt łączy nowoczesne czujniki z algorytmami przetwarzania danych, oferując rodzicom spokój i bezpieczeństwo.
- Aptamedica Sp. z o.o. – innowacyjne urządzeniedo pomiaru stężenia leków w krwiobiegu pacjenta w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybszą diagnostykę i personalizację terapii, szczególnie ważną w leczeniu ciężkich chorób, takich jak sepsa.
- BoneReg Sp. z o.o. – bioaktywny implant do leczenia krytycznych ubytków kostnych, który dzięki swojej biokompatybilności i porowatości sprzyja regeneracji tkanki kostnej, jednocześnie minimalizując ryzyko powikłań;
- Combatcare Sp. z o.o. – urządzenie do tamowania krwotoków, które może być obsługiwane jedną ręką, idealne do użycia w sytuacjach kryzysowych, takich jak pola walki czy katastrofy naturalne;
- AdsLinkers Sp. z o.o. – platforma integrująca różne źródła danych dla efektywniejszych kampanii marketingowych.
- BEVFLORA Sp. z o.o. – produkcja białka z mikroalg jako zrównoważona alternatywa dla tradycyjnego źródła białka. Startup odpowiada na wyzwania środowiskowe i zdrowotne, oferując białko bogate we wszystkie niezbędne aminokwasy i mikroelementy.
- Rainbow Meteo Technologies Sp. z o.o. – aplikacjaRainbow Weather oferuje hiperlokalne prognozy pogody oparte na sztucznej inteligencji, które pomagają firmom optymalizować operacje i zapewniać bezpieczeństwo w oparciu o precyzyjne dane meteorologiczne.
Inno-tech
(startupy, które tworzą nowe produkty i procesy oraz znaczące zmiany technologiczne w produktach i procesach, obejmujące innowacje produktowe, procesowe, systemowe):
- Wellneskin Sp. z o.o. – technologia aktywnych pęcherzyków gazów w kosmetykach, umożliwiająca lepsze wchłanianie składników aktywnych i poprawę ich efektywności;
- BHUMI Sp. z o.o. – mikrobiologiczne preparaty do odnowy życia gleby, wspierające rolnictwo i ogrodnictwo. Innowacyjna linia produktów grzybowych i bakteryjnych, które wzmacniają korzenie, poprawiają naturalną odporność roślin, zwiększają odżywienie i stymulują pożyteczny mikrobiom gleby;
- Poliwater – syntetyczne opatrunki aktywowane wodą, zapewniające precyzyjne leczenie urazów. Oddychająca siatkowa konstrukcja i kontrolowany proces sieciowania zapewniają większy komfort i skuteczne gojenie złamań i urazów.
Social Impact
(startupy o pozytywnym oddziaływaniu na środowisko lub społeczeństwo):
- Flexee Benefit Sp. z o.o. – innowacyjny benefit pracowniczy umożliwiający wypłatę części wynagrodzenia na życzenie pracownika w trakcie miesiąca. Wypłacone środki są następnie w prosty sposób rozliczane z przyszłego wynagrodzenia pracownika, bezpiecznie dla pracodawcy.
- Chatheroes Academy Sp. z o.o. – platforma edukacyjna z chatbotami AI do interaktywnej nauki historii, kultury i nauki. Aplikacja jest skierowana do uczniów edukacji domowej, oferując unikalne podejście do nauki, które angażuje i motywuje do pogłębiania wiedzy.
- Ewelina Majcher – WULU – system monitorowania pasieki oparty na technologii IoT, który wspiera pszczelarzy w monitorowaniu kluczowych parametrów wpływających na jakość, wydajność produkcji miodu i życie pszczół. Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa pracy pszczelarzy oraz ochrona pszczół.