21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Spadają ceny gazu. URE wzywa do obniżenia taryf, rząd szykuje wakacje rachunkowe

URE chce obniżek cen gazu w taryfach. Rząd z kolei planuje działania osłonowe dla biznesowych odbiorców - szykuje tzw. wakacje rachunkowe.

„W związku ze spadkiem cen surowca na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen w taryfach” – informuje „Dziennik Gazetę Prawną” Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Według gazety, wśród tych przedsiębiorstw jest PGNiG Obrót Detaliczny, który odpowiada za prawie 90 proc. rynku.

Gawin poinformował, że takie wezwania urząd kieruje do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz odbiorcom objętym taryfami i stosują ceny wyższe od obecnie występujących na rynku.

Jeśli firmy nie obniżą taryf, URE może poinformować o tym Zarządcę Rozliczeń, który wstrzyma im wypłatę rekompensat, wprowadzonych, gdy ceny gazu zwyżkowały – czytamy w „DGP”.

Michał Smoleń z Fundacji Instrat tłumaczy w rozmowie z „DGP”, że polskie gospodarstwa domowe nie odczują korekt taryf bezpośrednio, bo korzystają z cen zamrożonych. Ale niższe rekompensaty wypłacane sprzedawcom gazu to pozytywna wiadomość dla finansów publicznych – podsumowuje.

Będą wakacje rachunkowe?

Rząd ma dostrzegać problem braku osłon w sprawie cen gazu dla biznesu i planuje wprowadzić, wzorem wakacji kredytowych, tzw. wakacje rachunkowe. Mają one przysługiwać przez cztery miesiące w roku. 

Źródła „DGP” zbliżone do rządu informują, że wprowadzenie rozwiązania to kwestia „dni, może tygodni”, a wsparcia w tej kwestii mają udzielić PFR i BGK.

Według dziennika rozwiązanie to miałoby objąć firmy, które do tej pory są pozbawione osłon, ponieważ m.in. nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych. Chodzi np. o piekarnie.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.