12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Sekretarz stanu USA: wojna w Ukrainie może zwiększyć liczbę głodujących ludzi o 70 milionów

Wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę ludzi na świecie, którzy są w stanie ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego - napisał sekretarz stanu USA Anthony Blinken w oświadczeniu z okazji Światowego Dnia Żywności, które zamieszczone zostało na stronie Departamentu Stanu USA.

– Na początku 2022 roku ponad 190 milionów ludzi znalazło się w warunkach ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Wojna na Ukrainie może dodać kolejne 70 milionów ludzi. Miliony stają w obliczu głodu i niedożywienia – napisał Blinken.

Dodał, że globalna pandemia, narastający kryzys klimatyczny, wysokie ceny energii i nawozów oraz konflikty zbrojne, „w tym brutalna wojna agresji Rosji na Ukrainę”, zakłóciły łańcuchy produkcji oraz dostaw i doprowadziły do gwałtownego spadku dostaw żywności, zwłaszcza dla grup ludności najbardziej narażonej na tego typu wahania.

– Konflikty napędzają głód, ponieważ przemoc uniemożliwia dotarcie żywności do najbardziej potrzebujących. Zakłócenia pandemiczne w łańcuchach dostaw zdestabilizowały systemy żywnościowe. Wysokie ceny i problemy z dostępnością zmniejszają zużycie nawozów. Od susz w Rogu Afryki po powodzie w Pakistanie widzimy również, jak zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla naszych dostaw żywności. Niektóre części Somalii są zagrożone głodem po raz drugi w ciągu nieco ponad dekady – oświadczył Blinken.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.