13 grudnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Sałatka po rosyjsku. Cebula zalewa na potęgę

Sałatka po rosyjsku. W cieniu konfliktu o żywność z Ukrainy, polski rynek zalewają warzywa z Rosji. Są słabszej jakości, ale tańsze.

W cieniu konfliktu o żywność z Ukrainy, polski rynek zalewają warzywa z Rosji. W obecnym, strajkowym tygodniu kontrolerzy inspekcji handlowej zatrzymali na granicy transport 43 ton cebuli. Była spleśniała. Ile warzyw podłej jakości trafiło wcześniej do Polski? Nie wiadomo. Wiadomo, że w 2023 roku trafiło do nas 21,78 tys. ton samej cebuli. Ilość ogórków, marchwi, innych warzyw z Rosji jest gigantyczna.

Import warzyw z Rosji to temat rzeka. Wciąż płyną na polski rynek. Na fali niskich cen… W 2023 roku z Rosji dotarło do Polski 38,74 tys. ton warzyw. Uwzględniając embargo nałożone przez Rosję, a także aktualną sytuację na wschodzie, liczba to jest zatrważająco wysoka. Polscy producenci już niejednokrotnie byli zmuszeni konkurować z tamtejszym towarem. Walka nie jest równa. Towar wyprodukowany na wschodzie, poza UE, okazuje się zazwyczaj znacznie tańszy.

Fałszowane etykiety

Liderem w 2023 roku, jeśli chodzi o import warzyw z Rosji, okazuje się cebula. Importerzy sprowadzili do Polski aż 21,78 tys. ton owego warzywa. Nawet jeśli towar był gorszej jakości, decydowała niska cena.

Drugie miejsce na liście importowanych warzyw z Rosji zajmują ogórki. W 2023 roku sprowadzono ich 7,93 tys. ton. Producenci niejednokrotnie wskazywali na ten problem. Bez skutku. W efekcie ogórki z Rosji nieustannie zalega na lokalnych rynkach. Jakim sposobem? Importerzy zrywają etykiety, na których widnieje napis “Kraj pochodzenia: Rosja”. Mówi się też o fałszowaniu kraju pochodzenia. Problem występuje nie od dziś.

Na trzecim miejscu wśród importowanych z Rosji warzyw znajdują się marchew i rzepa. W ubiegłym roku do Polski trafiło 4,23 tys. ton.

Grochem o granicę

Na liście wyróżnia się także bób, którego w 2023 roku sprowadzono 1,86 tys. ton. Następna jest cieciorka – 1,19 tys. ton oraz groch – 1,08 tys. ton. Nieco mniejsza liczba tyczy się importu soczewicy, której na polski rynek dostarczono 562 tony. W pozostałych przypadkach ilość towaru, który trafił do naszego kraju z Rosji, okazuje się niższa. Ale sprowadzaliśmy nawet grzyby, popularne kurki (pieprznik jadalny) – 130 ton. Na szarym końcu są pomidory. Import tego warzywa z Rosji wyniósł bowiem nieco ponad 26 ton.

Źródło: warzywa.pl, GUS

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.