Zgodnie z rządowym projektem wchodzą nowe ceny maksymalne za dostawę ciepła dla odbiorców z danego systemu ciepłowniczego. Urzędnicy ustalą je na podstawie ceny z września 2022 r., powiększoną o maksymalny wzrost na poziomie 40 procent. Rachunki za prąd nie powinny rujnować odbiorców.
Nowy mechanizm wsparcia zakłada następującą zależność. Jeżeli nastąpi wzrost cen dostawy ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na dzień 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie. Wszystko po to, aby odbiorca uprawniony nie został obciążony nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania.
Nowe przepisy mają wpłynąć na zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z opłatami za ciepło ponoszonymi przez gospodarstwa domowe lub instytucje użyteczności publicznej. Pomoc ma objąć m.in. mieszkańców bloków – odbiorców ciepła systemowego. Także tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą musiały poinformować mieszkańców o wysokości stawki za ciepło bez dopłaty i z dopłatą. Rachunki za prąd mają być przejrzyste.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lutego do 21 grudnia 2023 roku.
Jak oszczędzać?
Zobacz też: https://www.pprol.pl/wyzsze-limity-zamrozenia-cen-pradu-do-30-czerwca-wnioski-od-rolnikow/
Czytaj: https://wig.waw.pl/polacy-zaczeli-oszczedzac-prad-i-cieplo-wymieniamy-grzejniki-i-piece/