12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Rośnie podatek VAT na żywność. Ceny w górę?

Stawka podatku VAT na żywność wraca do 5 procent. Czy w efekcie wzrosną ceny w sieciach handlowych i na bazarach?

Od 1 kwietnia znika zerowy VAT na żywność. Decyzją rządu podatek wróci do swojej normalnej wysokości. To oznacza, że będziemy płacić więcej w sklepach za produkty spożywcze.

Wraz z końcem marca wygasło rozporządzenie obniżające stawkę VAT na żywność do zera. Tym samym od poniedziałku 1 kwietnia podatek wraca do dawnej, 5-procentowej wysokości. Podatek trzeba będzie odprowadzić od m.in. mięsa, ryb i przetworów, mleka i produktów mleczarskich, jaj, miodu naturalnego, warzyw, owoców i przetworów, oraz orzechów. Pięcioprocentowa stawka VAT zostanie przywrócona również na: tłuszcze roślinne i zwierzęce, zboża i przetwory ze zbóż, m.in. pieczywo i pieczywo cukiernicze. A także na preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci, wodę pitną i wybrane napoje. Ponadto na dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Skąd ta decyzja rządu? O to był pytany na konferencji w połowie marca Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier i szef MON zauważył wtedy, że obecnie inflacja spadła poniżej 4 proc. Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w marcu wyniosła 1,9 proc.

– Była potrzeba obniżenia – i słuszna – i my ją kontynuowaliśmy. W momencie spadku inflacji powraca VAT do tej niższej stawki, którą wprowadzaliśmy kilkanaście lat temu – wskazał Władysław Kosiniak-Kamysz. I przypomniał, że obniżona 5-proc. stawka podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze weszła w życie podczas rządów pierwszej koalicji PO-PSL w latach 2007-2011.

Od redakcji:

Wiemy już, że największe sieci handlowe (m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi) zadeklarowały, że nie podniosą cen po 1 kwietnia. Z sondy przeprowadzonej w małych sklepach i na bazarach wynika, że raczej z powodu wzrostu VAT właściciele nie podniosą cen. Traktują to jako lojalność w stosunku do stałych klientów. Jak będzie w dalszej perspektywie – przekonamy się wkrótce.

Zobacz też: https://www.pprol.pl/inflacja-wystraszyla-polakow-juz-90-proc-konsumentow-regularnie-kupuje-zywnosc-w-promocjach/

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.