Główny Urząd Statystyczny rozpoczyna ogólnopolskie badanie ankietowe, którym objętych zostanie około 120 tysięcy gospodarstw. Jego celem jest zebranie danych umożliwiających analizę zmian zachodzących w strukturze gospodarstw rolnych oraz stworzenie ich szczegółowej charakterystyki.
Powierzchnia upraw, zasiewy, pogłowie zwierząt hodowlanych i zużycie nawozów – o to zapytają rolników ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego. Uzyskane informacje posłużą do określenia typów gospodarstw rolnych oraz ich wielkości ekonomicznej. Badanie dostarczy szerokiego zakresu danych na temat sytuacji polskiego rolnictwa. Finansuje je budżet państwa przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej.
– Otrzymane wyniki pozwolą na opracowanie typologii gospodarstw rolnych, to znaczy wielkość ekonomiczną i typy rolnicze. Do 16 czerwca rolnicy mogą dokonać samospisu. Przy użyciu aplikacji mogą sami odpowiedzieć na pytania – powiedziała Marta Majewska z GUS w Olsztynie.
Po tym terminie do rolników będą telefonować ankieterzy. Badaniem objęte są wyłonione drogą losowania gospodarstwa rolne osób fizycznych oraz wszystkie gospodarstwa rolne osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzące do 1 czerwca bieżącego roku działalność rolniczą. Inicjatywa jest obowiązkowa, a pytania będą dotyczyły wielu elementów gospodarstw rolnych.
– Użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów, pogłowie zwierząt gospodarskich, system utrzymania zwierząt, maszyny, działalność gospodarcza i struktura dochodów. Nie jest to jak przy badaniu powszechnym, badaniu rolnym. To badanie odbywa się co trzy lata i musi być zrealizowane, ponieważ to obowiązek ustawowy, jeżeli chodzi o jednostki fizyczne i prawne – dodała Majewska.
Wyniki będą kluczowe dla prowadzenia właściwej polityki rolnej na poziomie krajowym i unijnym, w tym dla wielkości dopłat do rolnictwa.
Badanie potrwa do 14 sierpnia tego roku.
Źródło: Radio Olsztyn





