21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Prezydent Ukrainy podziękował prezydentowi Turcji za przywrócenie umowy zbożowej z Rosją

Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za aktywny udział w przywróceniu umowy zbożowej z Rosją - poinformowano na kanale prezydenta Ukrainy w Telegramie.

Zełenski oznajmił również, że omówił z Erdoganem kwestię powrotu jeńców wojennych, podkreślając, że wsparcie Turcji w tym zakresie jest ważne.

Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel władz ukraińskich powiedział agencji Reutera, że decyzja Moskwy o niezrywaniu umowy, to głównie skutek tureckiej presji na Rosję.

Prezydent Turcji ogłosił, że inicjatywa zbożowa, umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne, zostanie wznowiona w środę. Turecki przywódca powołał się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.

Rosja w sobotę zawiesiła swój udział w umowie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie, podpisanej 22 lipca w Stambule przez przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.