17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Prezydent podpisał ustawę o oznaczeniach geograficznych produktów rolnych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o oznaczeniach geograficznych produktów rolnych, która ujednolica przepisy o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia oraz jakości tradycyjnych specjałów rolnych.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę z dnia 9 marca 2023 r. Mówi ona o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych.

Ustawa ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej i stworzenie jednolitej regulacji dotyczącej oznaczeń geograficznych. Chodzi o trzy sektory: produkty rolne i środki spożywcze, napoje spirytusowe i wina. „Według projektodawcy stworzenie spójnych zasad w jednym akcie prawnym umożliwi efektywniejszą kontrolę i egzekwowanie ochrony przysługującej zarejestrowanym w Unii Europejskiej (UE) nazwom produktów i napojów” – przypomniała KPRP.

Regulacja określa warunki ochrony w Polsce nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych lub środków spożywczych. Dotyczy to także oznaczeń geograficznych win i napojów spirytusowych oraz określeń tradycyjnych produktów sektora wina.

Ponadto, zgodnie z ustawą, powołana zostanie Rada do Spraw Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. Będzie ona opiniować wnioski o rejestrację lub o cofnięcie rejestracji, wnioski o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu. Ponadto sprzeciwy krajowe do wniosków o rejestrację.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.