23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

KRIR wnioskuje o rewizję obszarów NATURA 2000

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra klimatu i środowiska oraz do ministra rolnictwa o przeanalizowanie możliwości zmiany zasięgu niektórych obszarów Natura 2000.

„Wkrótce minie 20 lat od rozpoczęcia w Polsce procesu wyznaczania obszarów Natura 2000. Jest to czas wystarczająco długi aby ocenić, czy obszary te zostały wyznaczone w sposób zasadny, czy służą ochronie cennych gatunków roślin i zwierząt oraz siedlisk, które występują w sposób szczególny na danym terenie.” – czytamy w piśmie KRIR.

Dlatego samorząd rolniczy, mając na względzie konsekwencje społeczno-gospodarcze związane z prowadzeniem działalności rolniczej na obszarach Natura 2000, wystąpił o przedstawienie informacji, czy istnieją procedury zniesienia ustanowionych obszarów Natura 2000. „Zważywszy, że obszary Natura 2000 muszą być wyznaczone na podstawie kryteriów naukowych, czy wystarczającym argumentem za zniesieniem tych ograniczeń będą ekspertyzy, które wykażą, że nie są zasadne niektóre obszary chronione na terenie rolniczym?” – podkreślił zarząd KRIR.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.