19 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Polska-Niemcy: stosunki gospodarcze z ogromnym potencjałem

Polska-Niemcy. Według różnych statystyk obecnie Polska jest piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec.

W ciągu ostatnich pięciu lat Polska stała się jednym z najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Według różnych statystyk Polska jest piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec. Wyprzedza inne kraje uprzemysłowione, jak na przykład Wielka Brytania. Polska-Niemcy: jakie są perspektywy stosunków gospodarczych? Korespondencja własna z Niemiec.

Polska-Niemcy z potencjałem

Na przykład w 2022 roku przedmiotem handlu między Niemcami a Polską były towary o wartości około 170 mld euro. Wartość dostaw z Niemiec wyniosła prawie 91 mld euro. Niemcy importują z Polski między innymi elektrotechnikę, maszyny i żywność.

Według „Izby Handlowej za Granicą” w 2021 r. w Polsce działało około 5 500 niemieckich firm, generujących łączny roczny obrót w wysokości prawie 100 mld euro. Około 1500 polskich firm działa w Niemczech – z rocznym obrotem w wysokości prawie siedmiu miliardów euro. Pokazuje to świetną współpracę gospodarczą między oboma krajami. Relacje Polska-Niemcy mają potencjał. Trzeba je rozszerzać w nadchodzących latach.

Komentarz

W ramach mojej pracy dla Niemieckiej Rady Gospodarczej regularnie prowadzę rozmowy z polskimi firmami z różnych branż oraz przedsiębiorcami, którzy chcą rozwijać swoje produkty lub usługi na rynku niemieckim. Zauważam przy tym przede wszystkim ogromną motywację, ale także innowacyjność i wysoki poziom standardów jakościowych, zwłaszcza u nich samych. Osobiście cieszę się, że przedsiębiorcy są szczególnie otwarci na możliwości gospodarcze. I uznają polsko-niemiecki rynek gospodarczy za wielką szansę. Odzwierciedla to również moją osobistą opinię, że powinniśmy jeszcze ściślej współpracować jako kraje sąsiadujące i uczyć się od siebie nawzajem.

Czytaj też: https://www.pprol.pl/energia-jadrowa-w-niemczech-wiatr-i-slonce-nie-wystarcza/

O autorze:

Victor Kantelhardt jest autoryzowanym przedstawicielem Stowarzyszenia Krajowego Saksonii – rady gospodarczej Niemiec

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.