Ponad dwa lata, od marca 2022 roku, trwały negocjacje w sprawie dopuszczenia polskiej borówki do indyjskiego rynku. Wreszcie Indyjskie Ministerstwyo Rolnictwa i Dobrostanu Rolników opublikowało wymogi fitosanitarne dla tych owoców eksportowanych z Polski. Ambasada RP w Indiach potwierdziła 3 września otwarcie rynku indyjskiego. Jakie szanse ma borówka?
Działania dotyczące otwarcia indyjskiego rynku dla polskiej borówki prowadziły: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), Państwowa Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach. A także organizacje branżowe reprezentujące plantatorów i eksporterów borówki.
Warunki eksportu
Jak informuje MRiRW eksport będzie możliwy z polskich plantacji i pakowalni zarejestrowanych w PIORiN. Informacje dotyczące zasad rejestracji eksporterów dostępne już są w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Partnerstwo z Indiami
Indie są perspektywicznym partnerem Polski w handlu rolno-spożywczym. W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wartość 38,72 mln EUR (wzrost o 9 proc. w stosunku do roku 2022). Największym zainteresowaniem konsumentów indyjskich cieszą się polskie jabłka. W roku 2020 polscy eksporterzy odnotowali sprzedaż na rynku indyjskim na poziomie 11,3 mln euro, z czego ok. 39% stanowił właśnie eksport jabłek (ok. 4,4 mln euro). Obecnie udział jabłek sięga 55 procent. Czy borówka „zamiesza” w klasyfikacji przebojów eksportowych? Przekonamy się niebawem.
W ostatnim czasie miały miejsce bardzo ważne wydarzenia, jeżeli chodzi o polsko-indyjską współpracę dwustronną. W efekcie podczas wizyty premiera Indii N. Modiego w Polsce (sierpień 2024 r.) ogłoszono ustanowienie strategicznego partnerstwa pomiędzy naszymi krajami.
Obecnie Polska jest największym konsumentem borówki na osobę na świecie. Ponadto eksportuje duże ilości borówek – głównie do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii oraz Izraela.
Fot> Unsplash