18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Polska bliżej pieniędzy z KPO. Są pierwsze umowy podpisane z KE

Komisja Europejska podpisała umowy z Polską dotyczące finansowania z Funduszu Odbudowy. Teraz trzeba podpisać porozumienia operacyjne i Polska będzie mogła złożyć pierwszy wniosek o płatność.

Jak poinformowała rzeczniczka KE Veerle Nuyts, Umowa Finansowania i Umowa Pożyczki pomiędzy Komisją a władzami polskimi zostały już sfinalizowane i weszły w życie. Są to niektóre z dokumentów prawnych, które muszą być podpisane w celu wykorzystania środków Funduszu Odbudowy i umożliwienia ich wydatkowania.

Dokumenty, które wymagają podpisania, to Ustalenia Operacyjne. Po ich podpisaniu, państwa członkowskie mogą złożyć swój pierwszy wniosek o płatność, pod warunkiem, że spełniły odpowiednie etapy i cele – wyjaśniła Veerle Nuyts.

W przypadku Polski obejmuje to dwa warunki – kamienie milowe. Chodzi o wzmocnienie niektórych aspektów niezależności polskiego sądownictwa oraz wykorzystanie Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach w zakresie zwalczania nadużyć finansowych. – Bez spełnienia tych kamieni milowych żadna płatność nie jest możliwa – podsumowała rzeczniczka KE.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.