Polmos Żyrardów – jeden z najstarszych zakładów gorzelniczych w Polsce, producent wiodącej marki w grupie alkoholi luksusowych – bazuje na polskich surowcach. Najwyższej jakości spirytusie produkowanym ze starannie wyselekcjonowanego polskiego żyta i krystalicznie czystej wodzie.
Zakład trzymuje długofalowe relacje z polskimi producentami rolnymi od Wielkopolski po Mazury. Cały proces produkcji jest zgodny z wymogami prawnymi i normami Polskiej Wódki oraz poddawany rygorystycznym kontrolom jakości.
Fokus na biomasę
W 2021 roku spółka Polmos Żyrardów uruchomiła instalację wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o paliwo biomasowe. „Innowacyjny system zwiększenia wykorzystania potencjału energetycznego paliwa oparty o układ skojarzonej gospodarki cieplnej i elektrycznej, zagospodarowujący energię odpadową niezbędną do zasilenia instalacji odbiorczych o różnych stanach energetycznych” to nazwa projektu realizowanego przez Polmos Żyrardów i dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Celem projektu jest zastąpienie konwencjonalnych paliw energią ze źródeł odnawialnych. A także zwiększenie potencjału energetycznego wykorzystania energii z paliwa. W efekcie ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 80 procent.

– Firma Polmos od wielu lat przykłada szczególną uwagę do zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko. Przez pięć lat, dzięki działaniom związanym ze zmianą paliwa, automatyką procesu i różnego rodzaju odzyskami ciepła, zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla o 40 proc. Poszliśmy krok dalej, w 2017 roku powstał pomysł zasilania zakładu energią z biomasy – mówi Wojciech Kosakowski, dyrektor produkcyjno-techniczny Polmosu Żyrardów.
Polmos Żyrardów – sprawdzeni dostawcy
Polmos Żyrardów od lat konsekwentnie wdraża działania z zakresu strategii zrównoważonego rozwoju. Firma pracuje skutecznie nad minimalizacją negatywnego wpływu na planetę. Ponadto wspiera inicjatywy ekologiczne.
We wrześniu 2021 roku spółka zakończyła budowę kotłowni, która zasilana jest biomasą pozyskiwaną od lokalnych producentów. W obiekcie stosuje się najbardziej efektywne sposoby wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej między innymi poprzez spalanie zrębków drewna, odpadów z przetwórstwa, pestek owocowych, kolb kukurydzy czy drewna odpadowego. W efekcie korzystają z tego lokalni przedsiębiorcy, firmy z regionu, dostarczając wsad do kotła.
– Elektrociepłownia wykorzystuje biomasę jako paliwo do produkcji pary służącej do wytwarzania energii elektrycznej i zasilania procesu destylacji. Dodatkową zaletą systemu jest zredukowanie aż o 80 procent emisji dwutlenku węgla. Dzięki zastosowanym odzyskom ciepła w zakładzie, możemy zmniejszyć zużycie energii w przeliczeniu na paliwo o 20 procent – wylicza Wojciech Kosakowski.

Od 2022 roku firma realizuje zasadę neutralności emisyjnej, zmniejszenia konsumpcji wody oraz odzysku ciepła odpadowego. Perspektywa najbliższych lat to skuteczna współpraca z lokalnymi społecznościami w celu promocji i zaopatrzenia ich w zieloną energię. Ponadto zero odpadowości oraz przejście na rolnictwo ekologiczne.