18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Obrady okrągłego stołu rolniczego u Kowalczyka. Oto postulaty młodych rolników

- Jako przedstawicielom młodych rolników zależy nam na rozwiązaniu katastrofalnej sytuacji na rynku zbóż, a za chwilę takiej samej sytuacji na rynku mleka, mięsa oraz owoców i warzyw - tłumaczy Polskiemu Portalowi Rolniczemu Adam Nowak, wiceprzewodniczący Europejskiej Rady Młodych Rolników CEJA.

Oczekujemy konkretnych rozwiązań od ministra rolnictwa oraz podległych mu spółek i instytucji, ponieważ obecna sytuacja grozi utrata płynności finansowej przez polskie gospodarstwa rolne, a w konsekwencji brakiem bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.

Podczas Obrad zwrócimy uwagę na trzy główne aspekty. Po pierwsze, na opłacalność produkcji, po drugie – na system płatności bezpośrednich oraz płatności w ramach drugiego filara dla rolników, bo w obecnym kształcie są na niewystarczającym, bardzo niskim poziomie. I element trzeci: aspekt godności i prestiżu rolnika, ponieważ obecny sposób, w jaki rolnika prezentuje ministerstwo i instytucje rządowe nie buduje odpowiedniej godności i wizerunku polskiego rolnika.

Będziemy mówili również o wprowadzeniu kaucji na zboża importowane do Polski, jak również o konkretnych rozwiązaniach w ramach środków z drugiego filaru, ponieważ obecna sytuacja na rynku zbóż zbiega się z wprowadzeniem wspólnej polityki rolnej, którą rolnicy w wielkimi obawami przyjmują.

Zwrócimy także uwagę na kwestię wymiany pokoleń w rolnictwie i tego, że obecna sytuacja w rolnictwie powoduje, że z liderów przejmowania gospodarstw przez młodych rolników zajedziemy się zaraz na szarym końcu. To są główne postulaty i propozycje działania Związku Młodzieży Wiejskiej.

Oczywiście będziemy żądali zdjęcia z rynku nadmiarowego zboża i przeznaczenie go na cele energetyczne, zamiast boliwijskiego i wenezuelskiego węgla, dające rolnikom możliwość produkcji energii tutaj w Polsce.

Wreszcie oczekujemy konkretnych propozycji od premiera Henryka Kowalczyka.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.