3 października 2024
Szukaj
Close this search box.

Nawigator Lubuski. Poznajcie mapę lubuskich producentów – Powiat Krośnieński

Zapraszamy do zapoznania się z mapą lubuskich producentów – Nawigator Lubuski, wydanego przez Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Odkryjmy wspólnie lubuskie smaki i rękodzieło, powstające niedaleko Waszego miejsca zamieszkania.

Dziś udacie się z nami w podróż po zachodniej części województwa lubuskiego – do powiatu krośnieńskiego oraz Krosna Odrzańskiego. Poznamy bliżej wytwórców, którzy wypełnili formularz zgłoszeniowy w celu pojawienia się w publikacji i wspólnie udowodnimy, że warto wspierać lubuskich producentów oraz kupować lokalnie!

Wspólnie odkryjmy powiat krośnieński

W powiecie krośnieńskim znajdziemy to, co w pełni opisuje nasze województwo – malownicze winnice, gospodarstwa ekologiczne i agroturystyczne oraz doskonały miód wprost z polskich pasiek. Odkryjemy smaki od producentów docenianych na terenie województwa, kraju, a także za granicą i mamy nadzieję, że zachęcimy Was do odwiedzenia okolic Krosna Odrzańskiego i skosztowania wytwarzanych w jego obrębie produktów.

Odznaczenie wędruje do…

W powiecie krośnieńskim znajdziecie wytwórców uhonorowanych cennymi wyróżnieniami, poświadczającymi jakość wytwarzanych produktów i podkreślającymi, że warto podchodzić do wyrabianych przez siebie produktów z miłością i pasją, ponieważ odzwierciedla się to później w smaku. Czy wiecie, że w Szklarce Radnickiej znajduje się pasieka Pszczelarza Roku 2022? Pasieka Leszko Pana Andrzeja Leszko, która została w poprzednim roku uhonorowana również za najlepszy miód akacjowy oraz w kategorii pszczelarstwo towarowe. Jego miody znajdziecie m.in. na targowiskach miejskich. Warto zaznaczyć również, że pasieka znajduje się na terenie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego nad malowniczym jeziorem Cisek. Nie tylko w Polsce, ale również szeroko doceniane za granicą jest Edukacyjne Ekologiczne Anielskie Ogrody Pani Kamili Kasperskiej oraz Firma Camy Pana Bogdana Kasperskiego. W Budachowie znajdziecie gospodarstwo, w którym dzięki ciężkiej pracy właścicieli rośliny wyglądają ,,jak z obrazka”. Docenione zostały zarówno w Europejskim Konkurskie Ern Rural Inspiration Awards (Ria), zdobywając w 2021 roku I miejsce w kategorii ,,Popular Vote”, czy Perłą Turystyczną przyznawaną przez Lotur. Wy również macie możliwość zarazić się pasją do ogrodnictwa oraz podszkolić z pielęgnacji roślin, dzięki organizowanym szkoleniom oraz pokazom w ogrodzie gospodarstwa. Właściciele prowadzą również ekologiczną uprawę warzyw oraz uprawy w ogrodach sferycznych (w kopułach geodezyjnych).

Jakie są najlepsze wina? Oczywiście lubuskie!

To właśnie produkty winiarskie uznawane są za wizytówkę smaku województwa lubuskiego. Winnice funkcjonują na terenie całego województwa i znajdują wielu koneserów swojego smaku. W Marcinowicach funkcjonuje Winnica Marcinowice (ul. Widokowa, Marcinowice) nagrodzona m.in. Srebrnym Korkiem w Konkursie Polskie Korki, Brązowym Medalem w konkursie Polskich Win i Cydrów Enoexpo 2019 oraz nagrodą Grand Prix przyznaną podczas Winobrania w 2019 roku w Zielonej Górze. W tym cudownym miejscu po wcześniejszym umówieniu będziecie mieli możliwość odbycia degustacji z przekąskami, zostać oprowadzeni po winnicy, czy zorganizować piknik. W powiecie krośnieńskim w urokliwym miejscu pełnym ptactwa – czapli, żurawi i sąsiedztwa z lasem od 2018 roku działa również Winnica pod Wieżą (Trzebule 61). Na miejscu oprócz lubuskiego wina będziecie mieli możliwość skorzystania z oferty agroturystycznej.

Pomysł na weekend!

Weekend z producentami regionalnymi brzmi abstrakcyjnie? Nie w województwie lubuskim! W powiecie krośnieńskim będziecie mieli możliwość z skorzystania m.in. z oferty Agroturystyki Strużki (Strużka 43, Krosno Odrzańskie), w której będziecie mieli możliwość odpocząć na łonie natury, spędzić czas ze zwierzętami, skosztować posiłki na miejscu, czy po wcześniejszym umówieniu zorganizować ognisko. Z kolei w okolicach Maszewa odwiedzając Borówki Trzebiechów (Trzebiechów 9, Maszewo) w sezonie czas rodzinny będziecie mieli możliwość spędzić czas przy wspólnym zbiorze owoców i następnie zakupieniu ich. Chcecie się wybrać nad jezioro? Zapraszamy do Kompleksu Wypoczynkowego w Dąbiu Temar s.c. (ul. Spacerowa, Dąbie) oraz Kompleksu Wypoczynkowego Kołatka Temar s.c. (Kołatka 7). Znajdziecie tam szereg atrakcji oraz domki całoroczne, w których będziecie mieli możliwość zatrzymać się na dłużej. Co dokładnie? Restauracja, wędzarnia ryb (Kołatka), kąpielisko (Dąbie), rowery wodne, kajaki, czy deski SUP (Dąbie). Oprócz tego w Dąbiu będziecie mieli możliwość skorzystania z oferty ogródków gastronomicznych.

Szukam miodu…

Tak, tak w ,,Nawigatorze Lubuskim” znajdziecie również adresy i kontakty, dzięki którym dowiecie się gdzie zakupić miód z lubuskich pasiek. Takich miejsc jest sporo, a dzięki piktogramom zamieszczonym na mapie znajdziecie również formę dostarczenia produktu, która Wam będzie najbardziej odpowiadać. Może być to wysyłka, sprzedaż na targowisku miejskim, czy w innym miejscu sprzedaży.

  • Bogumił Stasiak (Krosno Odrzańskie)
  • Pasieka Gucio (Radnica)
  • Pasieka rodzinna Eugeniusz Jankowiecki (Gęstowice)
  • Pasieka Łukasz Waryas (Stary Raduszec)
  • Tradycyjne Miody Pasieka Franciszka (Grabice)
  • Pasieka Perłowy Potok (Zawada 13)
  • Pasieka Marysia (Stary Raduszec 29)

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej>> Już wkrótce przedstawimy Wam kolejne powiaty z mapy lubuskich producentów – Nawigator Lubuski.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Zobaczcie mapę w wersji online>>

Wszelkie pytania dotyczące publikacji prosimy kierować do Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego mailowo marketing@lcpr.pl lub telefonicznie 501 045 857.

Informacje podane w artykule bazują na danych przesłanych przez producentów przed oddaniem publikacji do druku.

Artykuł oraz materiały graficzne: Justyna Gray, Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.