W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyły się rozmowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, sekretarza stanu Andrzeja Bittla oraz sekretarza stanu w MRiRW Ryszarda Bartosika i przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych z przedstawicielami firm i organizacji zajmujących się eksportem zbóż.
Podczas briefingu prasowego po spotkaniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że „w tym roku przez 4 miesiące wyeksportowaliśmy ponad 4,5 mln ton zbóż”. – W styczniu było to 299 tys. ton, w lutym 539 tys. ton, w marcu 628 tys. ton, w kwietniu 704 tys. ton, w maju 882 tys. ton a w czerwcu prawie 940 tys. ton – poinformował Robert Telus.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że te wyniki uzyskane zostały dzięki bardzo dobrej współpracy i podniesieniu wydajności przeładunkowych portów oraz zwiększeniu efektywności wykorzystania parkingów przyportowych.
Tranzyt zboża
– Na uwagę zasługuje fakt ponad dwukrotnego wzrostu tranzytu zboża z Ukrainy ze 114 tys. ton w lutym do 262 tys. ton w czerwcu. To jest bardzo dobra informacja dla rolników, bo zboże z Ukrainy nie wjeżdża na polski rynek – podkreślił Telus.
Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto o trwających rozmowach z Litwą i Łotwą na temat wykorzystania ich portów do eksportu zboża z Ukrainy.
– Te rozmowy są na dobrej drodze – dodał minister.
Zakaz importu przedłużony
Minister rolnictwa w odpowiedzi na pytani dziennikarzy wyjawił również, jakie są szanse na utrzymanie zakazu importu ukraińskiego zboża do Polski po 15 września. Stwierdził, że zarówno deklaracje polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, jak i rządów pozostałych państw „przyfrontowych”, które wprowadziły podobne zakazy, są w tej kwestii niezmienne.
– Chcę powiedzieć jasno, że po 15 września ukraińskie zboże nadal nie będzie do Polski zwożone – zapewnił Robert Telus.