12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Malinowy kryzys w Polsce. Sadownicy chcą wstrzymania importu z Ukrainy

Związek Sadowników RP apeluje do premiera o natychmiastowe wstrzymanie importu malin do Polski. Według związkowców rynek został rozregulowany przez niekontrolowane ilości owoców sprowadzanych głównie z Ukrainy.

„Sytuacja na rynku malin przeznaczanych do przetwórstwa jest dramatyczna. Z dnia na dzień ceny skupu spadają, a wiele zakładów zapowiada wręcz jego wstrzymanie” – czytamy w komunikacie Związku Sadowników RP.

Według związkowców, największym problemem polskiego rynku jest trwający od kilku miesięcy import mrożonek, przede wszystkim z Ukrainy. W tej sprawie zostało wysłane pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do unijnego komisarza ds. rolnictwa.

„Niestety nasze obawy i prognozy potwierdziły się. Do Polski w sposób niekontrolowany wjechało ponad 40 tys. ton mrożonej maliny, co spowodowało ogromne rozregulowanie rynku. Ten proceder nadal trwa. Niestety wszystkie nasze ostrzeżenia zostały zbagatelizowane i żadne postulowane rozwiązania nie zostały wdrożone” – piszą związkowcy.

Jak dodali, zwrócili się do premiera z apelem o wstrzymanie importu mrożonych i świeżych malin do Polski oraz o „podjęcie działań celem zagospodarowania istniejących ogromnych zapasów magazynowych”.

Według notowań cen z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego „Bronisze” z 29 czerwca, kilogram malin w hurcie kosztuje od 18 do 30 zł.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.