📆Do 10 lipca 2023 r. można ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. pic.twitter.com/4UdmDwOaNM
— Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (@ARiMR_GOV_PL) June 27, 2023
Pierwotnie nabór, który rozpoczął się 25 maja miał się zakończyć 26 czerwca (25 czerwca wypadała niedziela). Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
Wnioski można złożyć bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, nadać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub wysłać przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl.
O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.
Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.
W zeszłym roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego. W tym roku o takie wsparcie ubiega się na razie 40,6 tys. rolników.
Źródło: ARiMR