12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Lubuskie – majestatyczna kraina wina

Z jakim produktem regionalnym kojarzy się lubuskie? Bez wątpienia z winami! To majestatyczna kraina winna.

Sama nazwa jednej ze stolic województwa lubuskiego – Zielona Góra nie jest przypadkowa. Pochodzi ona od wzgórza porośniętego niegdyś bujną, zieloną roślinnością, u podnóży którego powstała osada rolnicza.

Obecnie na wzgórzu rosną malownicze sadzonki winogron, tworząc symboliczną uprawę winorośli Parku Winnego. Mimo że, o samych winach rozpisywać można się długo, a każdy z licznych szczepów znajdzie swoich koneserów pragniemy zwrócić uwagę, że wino posłużyć nam może za wspaniały składnik marynat, w których zatopione owoce staną się wyrafinowanym dodatkiem do deserów, czy wytrawnych potraw.

Jabłka w białym winie

Białe wytrawne wino w akompaniamencie goździków, cynamonu, ziela angielskiego, liścia laurowego, gwiazdek anyżu, imbiru czy kurkumy, będzie wspaniale korespondować z jabłkami. Dzięki zawartości imbiru stworzymy prawdziwą bombę witaminową działającą przeciwbólowo i przeciwwirusowo.

Dodatkowo, co warto podkreślić zarówno imbir, jak i anyż obniżają zawartość cukru we krwi, a kurkuma pomoże w problemach trawiennych.

Co możemy zrobić z wykorzystaniem wina czerwonego?

Czy tylko białe wino sprawdzi się w przypadku stworzenia owocowej marynaty? Wszystkim osobom preferującym wino czerwone polecamy spróbować marynaty z dodatkiem wina czerwonego, które oprócz wcześniej dodanych składników wzbogaci dodatkowo kardamon. Kardamon to kolejna niedoceniana przyprawa, która sprawdzi się w przypadku walki z nudnościami, zgagą, czy wzdęciami, a dzięki działaniom rozkurczowym doskonale sprawdzi się również przy nieżycie żołądka.

W Lubuskim znajdziemy wiele odmian win czerwonych i białych. Lubuskich winiarzy znajdą Państwo na stronie Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego www.lcpr.pl/producenci

Źródło tekstu i infografik: Justyna Gray/Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego
Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.