Na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. wprowadzenia „Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach niosek gatunku kura Gallus gallus na lata 2023-2025”. W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu program na lata 2023-2025 ma być kontynuacją programu prowadzonego w latach poprzednich.
Program przewiduje m.in., że w przypadku stad zakażonych serotypami Salmonella objętymi programem nakazuje się m.in. unieszkodliwienie zwłok wszystkich sztuk drobiu padłego i zabitego.
W przypadku przeznaczenia jaj do spożycia przez ludzi, przemieszczanie jaj ze stada zakażonego lub w którym wykryto efekt hamujący wzrost bakterii lub w którym stwierdzono zastosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych wyłącznie do zakładu zajmującego się przemysłową obróbką cieplną, w którym zostaną poddane obróbce cieplnej gwarantującej wyeliminowanie wszystkich serotypów Salmonella mających znaczenie dla zdrowia publicznego – podkreślono w projekcie rozporządzenia.
Zgodnie z programem trzeba będzie też zniszczyć lub zagospodarować pasze, ściółki, w których wykryto pałeczki salmonelli. Zniszczyć bądź odkazić trzeba będzie też przedmioty, które mogły ulec skażeniu. Program nakazuje również dokładne oczyszczenie i odkażenie kurników, w których był przetrzymywany drób z zakażonego stada niosek. Producent jaj konsumpcyjnych będzie musiał także podjąć działania mające na celu poprawę warunków zoohigienicznych oraz bezpieczeństwa epizootycznego w gospodarstwie.
W OSR poinformowano, że w 2021 r. zanotowano w Polsce 8264 przypadki zatruć pokarmowych u ludzi spowodowanych pałeczkami salmonelli.