23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk: wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą

- Wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk podczas 29. edycji forum gospodarczego Welconomy w Toruniu.
Wicepremier H. Kowalczyk podczas konferencji.
Kowalczyk podkreślił, że problemem jest nie tyle Unia Europejska i Polska, która jest eksporterem żywności, ile inne miejsca na świecie. Fot. KPRM

Wicepremier podkreślił, że jeszcze do niedawna panował pogląd, że w Europie jest za dużo żywności i produkcja żywności powinna się odbywać tak, aby sprostać wyzwaniom ochrony klimatu. – To wyzwanie oczywiście nie zniknęło, ale jednak następuje w ostatnich tygodniach przewartościowanie myślenia na temat produkcji żywności. Wszyscy zdają sobie sprawę, że wojna w Ukrainie spowodowała ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego w wielu miejscach na świecie – mówił wiceszef rządu, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas panelu otwierającego obrady Welconomy.

Kowalczyk podkreślił, że problemem jest nie tyle Unia Europejska i Polska, która jest eksporterem żywności, ile inne miejsca na świecie. Wyzwaniem jest zwłaszcza bezpieczeństwo żywnościowe Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. – Bardzo brutalna wojna wywołana przez Rosję w Ukrainie – intencjonalnie w mojej ocenie – doprowadzać ma do głodu, niedożywania na Ukrainie, ale i w państwach, które są partnerami żywnościowymi tego kraju – wskazał wicepremier.

Dodał, że wielkim wyzwaniem nazwał zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.