21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk: ustawa dot. zakazu odbierania rolnikom zwierząt w ciągu dwóch miesięcy w Sejmie

Ustawa ws. zakazu odbierania rolnikom zwierząt powinna trafić do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy; mamy ją przygotowaną - poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk. Według szefa resortu rolnictwa przed wyborami trudno będzie natomiast zrealizować propozycje związane z Kodeksem rolnym.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi pytany był pytany na antenie Radia Wnet o zapowiedziane przepisy ws. zakazu odbierania rolnikom zwierząt bez inspekcji wskazał, że „to już jest przygotowywane”. Zwrócił uwagę, że wprowadzenie takich przepisów musi być uregulowane ustawą.

– Ustawa w Sejmie powinna się pojawić w ciągu dwóch miesięcy, bo taki jest proces legislacyjny. Mamy ją przygotowaną – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi odniósł się też we wtorek do tzw. Kodeksu rolnego, który, jak zaznaczył, „będzie oddzielną regulacją”.

– Nie byłbym przekonany, że wejdzie przed wyborami. Raczej będzie szeroka dyskusja, ponieważ propozycje związane z Kodeksem rolnym są bardzo szerokie i myślę, że przed wyborami będzie trudno je zrealizować – ocenił.

W pierwszej połowie grudnia ub.r. podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówił, że aby rolnicy mogli zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe, władze państwowe, a także Unia Europejska – w tym Komisja Europejska – winny zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i prawne. Jednym z aspektów takiego bezpieczeństwa ma być Kodeks rolny.

Kowalczyk wskazał też, że „fundusz gwarancji rolnych, czyli płatności dla rolników, którzy utracili swoją zapłatę za dostarczone produkty, bo firma upadła” jego ugrupowanie chce „jeszcze w tej kadencji wprowadzić i to w miarę szybko”.

Ponadto minister zapewnił, że w ciągu kilku tygodni będzie przygotowane rozporządzenie dot. chowu trzody chlewnej na własne potrzeby bez bioasekuracji.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.