22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Kowalczyk: brak zboża z Ukrainy może przynieść nową fale uchodźców

Według szefa resortu rolnictwa Henryka Kowalczyka brak dostaw zboża z Ukrainy może wkrótce przyczynić się do nowej fali uchodźców z krajów dotkniętych głodem.
Wicepremier Henryk Kowalczyk podczas wystąpienia na Samorządowym Kongresie Trójmorza.
Wicepremier Henryk Kowalczyk podczas wystąpienia na Samorządowym Kongresie Trójmorza. Fot. MRiRW

– Sytuacja na rynkach rolnych dla rolników i konsumentów jest bardzo trudna – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył dziś w drugim dniu Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że po dwóch latach pandemii COVID-19 przyszedł kolejny bardzo trudny czas związany z agresją Rosji na Ukrainę.

– Jestem w stałym kontakcie z ministrem rolnictwa Ukrainy. Według niego tegoroczne zbiory mogą być mniejsze nawet o 50 procent – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że eksport zbóż z Ukrainy .

Skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę

i Rosji to 30 procent całego światowego eksportu zbóż. Zwrócił jednocześnie uwagę, że zakłócenia na tym rynku mają daleko idące skutki – nie tylko dla państw Trójmorza, ale dla całej Europy, a nawet świata.

– Dziś mamy zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego, na szczęście nie w Polsce czy w Europie, ale na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – stwierdził wicepremier.

Według szefa resortu rolnictwa brak dostaw zboża z Ukrainy może wkrótce przyczynić się do nowej fali uchodźców z krajów dotkniętych głodem.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Wicepremier podkreślił znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego. Zwrócił uwagę, że istnieją poważne obawy w tym zakresie dla wielu państw na świecie.

– Mamy do czynienia z suszą w Indiach, z wojną w Ukrainie, z zakłóceniem dostaw zbóż. To są realne zagrożenia spadku plonów – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Przypomniał, że kwestie bezpieczeństwa żywnościowego zdominowały także ostatnią sesję regionalną FAO, która odbywała się w Polsce.

Zwrócił przy tym uwagę, że ta tematyka wysunęła się również na pierwszy plan w unijnych dyskusjach.

– Na nasz wniosek, poparty przez szereg państw, Komisja Europejska odstąpiła od obowiązku ugorowania 4 procent gruntów. Oznacza to, że około 4 mln ha będzie w tym roku włączone do produkcji rolnej – dodał wicepremier.

Zielony Ład

Podkreślił przy tym, że trwa jeszcze dyskusja nad innymi elementami Europejskiego Zielonego Ładu w sprawie ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i nawozów.

– Rosja, przygotowując się do agresji, już wiele miesięcy przed nią podniosła ceny gazu i ropy. To spowodowało dramatyczny wzrost cen nawozów – dodał wicepremier.

Podkreślił przy tym, że polski rząd podjął szereg kroków osłonowych, obniżając akcyzę i podatki VAT.

– Dzięki temu mamy w Polsce żywność i paliwa tańsze niż u naszych sąsiadów – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.

– Bezpieczeństwo żywnościowe jest dzisiaj największym wyzwaniem. Życzę Państwu, aby dzisiejsza dyskusja dała wymierne owoce, aby przyniosła rozwiązania, na które czekają kraje Trójmorza, Europy, a nawet świata – powiedział szef resortu rolnictwa, zwracając się do uczestników Samorządowego Kongresu Trójmorza.

Źródło: MRiRW

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.