21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Ukraina: eksport produktów rolnych wzrósł w maju o 80 proc.

Ukraiński eksport produktów rolnych wzrósł w maju w stosunku do kwietnia o 80 proc., nadal jest jednak niższy od poziomu z maja 2021 r. - podało ukraińskie ministerstwo rolnictwa.

W maju z Ukrainy wyeksportowano 1,74 mln ton produktów rolnych, z których ponad 50 proc. stanowiła kukurydza. Eksport oleju słonecznikowego wyniósł ponad 200 tys. ton.

W związku z tym, że eksport przez porty morskie jest utrudniony (są blokowane przez rosyjską flotę), ponad 709 tys. ton towarów wywieziono w maju koleją, niemal 799 tys. ton Dunajem, 212 tys. ton – ciężarówkami. Planowane jest zwiększenie eksportu transportowanego Dunajem, który ma trafić do czarnomorskich portów w Rumunii.

Ministerstwo podało, że jeśli ukraińskie porty nadal będą blokowane, możliwe będzie eksportowanie jedynie 2 mln ton zboża miesięcznie – w porównaniu 6 mln ton eksportowanych przed rosyjską inwazją. Władze zaznaczyły, że nawet w przypadku odblokowania portów przez Rosję, usunięcie min morskich utrudniających potencjalny rosyjski atak z morza może zająć do 6 miesięcy.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.