17 czerwca 2024
Szukaj
Close this search box.

Kiedy i komu dopłaty za 2024 rok

Nadal można składać wnioski o dopłaty. Do 15 maja złożono już ponad 670 tys. wniosków. Nabór potrwa do 1 lipca.

Trwa kampania przyjmowania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok. Termin naboru wydłużono do 1 lipca. Wnioski o dopłaty trzeba składać elektronicznie.

Do 15 maja złożono ponad 670 tys. wniosków. Nabór potrwa do 1 lipca. Z kolei na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca. Wnioski będzie można składać jeszcze do 26 lipca. Jednak już w tzw. okresie sankcyjnym za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 procent.

Te zmiany nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich – płatności dla małych gospodarstw i ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”. Tu termin pozostaje bez zmian i jest nim 31 sierpnia. Aby ubiegać się o te dwie nowe płatności, trzeba najpierw złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w podstawowym terminie na dotychczasowych zasadach.

O wsparcie można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała ponad 670 tys. wniosków. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Bezpłatną pomocą służą także eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r.

Wsparcie przysługuje także gospodarzom, którzy mają mniej niż 1 ha gruntów. Ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami. Łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Zobacz też: https://www.pprol.pl/doplaty-bezposrednie-zobacz-zmiany/

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.