29 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Joanna Erbel: Zapytaj zanim zagłosujesz

Przed II turą wyborów samorządowych warto zapytać kandydatów, co zamierzają zrobić w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego.

PLZ Spółdzielnia – Platforma Lokalnych Zasobów jest jedną z organizacji, która wystosowała apel do samorządowców w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego. Główne postulaty przedstawia dr Joanna Erbel, członkini Zarządu PLZ Spółdzielnia. Warto je poznać, zapytać kandydatów przed II turą wyborów samorządowych, co chcą zrobić w sprawie suwerenności żywnościowej.

Zobacz:

Dr Joanna Erbel, członkini Zarządu PLZ Spółdzielnia

Apel do samorządów – druga tura – Wrocław i Rzeszów

Przed nami druga tura wyborów samorządowych, w której rozstrzygną się również na ile polskie miasta włączą się budowanie suwerenności żywnościowej. Dr Joanna Erbel, członkini Zarządu PLZ Spółdzielni, współautorka apelu Bezpieczeństwo i suwerenność żywnościowa, pyta kadydatów i kandydatkę na stanowiska prezydenta – dwóch dużych polskich miast – Rzeszowa i Wrocławia o rozwiązania, które pozwolą podnieść jakość życia w mieście, a jednocześnie wspierać polskie rolnictwo

Złożona sytuacja międzynarodowa i rywalizacja o dominację ekonomiczną na globalnej arenie sprawiają, że musimy inaczej myśleć o naszym bezpieczeństwie żywnościowym i dążyć do ograniczenia swojej zależności od czynników zewnętrznych na każdym etapie – począwszy od produkcji żywności, jej przetwórstwa, przechowywania, transportu, dystrybucji i sprzedaży.

Włączenie bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności żywnościowej do lokalnych polityk publicznych to także szansa na przywrócenie równowagi na rynku spożywczym i poprawę sytuacji dochodowej małych i średnich gospodarstw rolnych.

Polityka żywnościowa powinna być ważnym obszarem współpracy miast i obszarów wiejskich, w tym tworzenia metropolitalnych partnerstw żywnościowych. Potrzebne jest m.in. zabezpieczenie odpowiedniej infrastruktury pod sklepy, bazary i hale targowe oraz wyznaczenie przestrzeni do handlu bezpośredniego.

Samorządy mogą wspierać lokalne rolnictwo przez zamówienia publiczne, promujące krótkie łańcuchy dostaw, tworząc stabilny rynek zbytu dla lokalnych gospodarstw.

Należy dążyć do tego, by szkoły, placówki opiekuńcze, szpitale były zaopatrywane w żywność wysokiej jakości gwarantującą wszystkie niezbędne składniki odżywcze i w miarę możliwości pochodzącą z lokalnej, ekologicznej produkcji.

Ważny jest rozwój rolnictwa miejskiego, zarówno w postaci farm miejskich, jak i ogrodów społecznych, działkowych oraz ogrodów przyszkolnych.
Dodatkowo, warto wprowadzić do instytucji podległych samorządom programy przeciwdziałania marnowaniu żywności. Za logistykę żywności mogą być odpowiedzialne podmioty lokalnie organizujące zakupy (takie jak na przykład miejskie spółki lub spółdzielnie rozwojowe), jak i spółki państwowe.

Tworzone rozwiązania powinny powstawać przy udziale zarówno odpowiednich ministerstw, jednostek samorządowych, konsumentów, rolników, jak i organizacji eksperckich i wszystkich innych gotowych do włączenia się w działania na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. Żywność to nasza wspólna sprawa.

Chcemy kupować lokalnie produkowaną żywność, zwłaszcza owoce i warzywa pochodzące z ekologicznej produkcji Ale ważne dla nas jest także wspieranie polskich rolników i rolniczek. Poprawa ich sytuacji to także kwestia naszego bezpieczeństwa.

Przeczytaj cały apel do samorządów zainicjowany przez CoopTech Hub (PLZ Spółdzielnię), Instytut Spraw Publicznych, Koalicja Klimatyczna, Koalicja Żywa Ziemia, oraz Po co to eko: https://www.hub.coop/bezpieczenstwo-i-suwerennosc-zywnosciowa-apel/

Zobacz też: https://www.pprol.pl/liderzy-wyborow-samorzadowych-struzik-krzepi/

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.