12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

IZ-P: tegoroczne zbiory podstawowych zbóż niemal zakończone

Tegoroczne zbiory zbóż podstawowych praktycznie zostały zakończone – poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa.

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) przekazała, że większość zebranej w tym roku pszenicy to ziarno o parametrach paszowych. Jak zauważono, na rynku pojawiają się rozbieżne oceny odnośnie udziału pszenicy konsumpcyjnej w łącznych zbiorach tego zboża. Szacuje się jednak, że udział pszenicy konsumpcyjnej o zawartości białka powyżej 12,5 proc. nie przekracza 50 proc.

„Tegoroczne zbiory zbóż podstawowych praktycznie zostały zakończone. Lokalnie na północy kraju do zebrania są jeszcze pojedyncze plantacje zbóż” – wskazała Izba.

IZP poinformowała, że pomimo zakończonych żniw, handel ziarnem „jest już trudny”. „Wielu rolników zdecydowało się na przechowanie ziarna w oczekiwaniu na wyższe ceny, szczególnie ziarna o wysokich parametrach jakościowych” – zauważono. To z kolei – dodano – wspiera ceny płacone przez młyny i eksporterów za pszenicę wysokobiałkową.

Zaznaczono, że zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców jest także ograniczone. Wytwórnie pasz zbudowały zapasy ziarna pod bieżącą produkcję i obecnie starają się kupować ziarno lokalnie – przekazała IZP. Większy popyt z ich strony spodziewany jest za kilka tygodni, jak ruszą zbiory kukurydzy.

Dodano, iż młyny również kupują ziarno na rynkach lokalnych. Zboża cały czas starają się kupować eksporterzy, ale ceny oferowane za ziarno z dostawą do portów czy magazynów w głębi kraju generalnie nie są atrakcyjne dla sprzedających – oceniono.

Podkreślono, że biorąc pod uwagę fundamenty rynkowe, o wzrost cen ziarna, szczególnie jakości paszowej, w „najbliższym czasie może być jednak trudno zważywszy na silną konkurencję w eksporcie i spodziewany spadek tempa wywozu ziarna z kraju, a także spore zapasy zbóż, jakie zdążyli już zbudować przetwórcy”.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.