20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa: grypa ptaków ma charakter endemiczny, potrzebna jest regionalizacja

Sytuacja na rynkach światowych dotycząca mięsa drobiowego jest dynamiczna i nieprzewidywalna. W tym kontekście bardzo ważna jest rola administracji publicznej, a zwłaszcza przygotowanie uzgodnień dotyczących regionalizacji - tłumaczy Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej (KRD-IG).

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że grypa ptaków ma charakter endemiczny, i już z nami zostanie. Dlatego, patrząc na handel międzynarodowy, niezmiernie istotne jest posiadanie regionalizacji – wtedy wyłączamy dany obszar, ale rynek nie jest zablokowany.

Sytuacja z Brazylii nikogo nie zaskoczyła. Patrząc na to, co dzieje się w Ameryce Południowej, nikt nie dowierzał, że wszystkie kraje dookoła mają przypadki grypy ptaków, a Brazylia nie ma. Brazylia zdawała sobie sprawę z tego, jak duże konsekwencje może przynieść dla niej ogłoszenie tego, że nie jest krajem wolnym od grypy ptaków.

W kontekście grypy ptaków niezwykle istotna jest także dyskusja na temat stosowania szczepionek, która postępuje i są już inicjatywy próbnych szczepień. Widać tutaj postęp związany z budowaniem świadomości w tym zakresie.

Z polskiego punktu widzenia, patrząc na ostatnie wydarzenia, bardzo istotna jest kwestia związana z pierwszymi od 50 lat przypadkami rzekomego pomoru drobiu oraz stanowisko Ukrainy. Polska w rozmowach bilateralnych z innymi państwami ma uzgodnioną regionalizację w odniesieniu do tej choroby, również z Ukrainą, która jednak jako jedyna nie zastosowała się do tych ustaleń, tylko zamknęła cały kraj. Jest to decyzja dla nas zupełnie niezrozumiała i nieuzasadniona, a nasze oczekiwania od władz ukraińskich, polskich i unijnych są takie, aby jak najszybciej przywrócić to, co wynika z ustaleń wpisanych do świadectw weterynaryjnych, czyli przywrócić regionalizację.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.