– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Stwierdził, że główne działania podczas 100 dni dotyczyły spraw związanych z protestami rolników. A także sytuacji spowodowanej zaniechaniami i zaniedbaniami poprzedników. Padły też obietnice dopłaty do zbóż.
Dialog z rolnikami
W tym czasie odbyło się wiele spotkań i rozmów z rolnikami. Zarówno na przejściach granicznych, na protestach, jak i w resorcie. Szef resortu rolnictwa podkreślał rządowe podejście do kwestii rolnych, gdyż wiele spraw znajduje się w kompetencjach różnych resortów. Odbyło się też wiele rozmów na forum unijnym, ponieważ wiele spraw należy do kompetencji Komisji Europejskiej.
– Rozmowy były i są bardzo trudne, gdyż sytuacja jest wyjątkowa. Ważna jest pomoc, którą otrzymaliśmy od premiera Donalda Tuska. To on na najwyższych szczeblach Unii Europejskiej doprowadził do zmian. Dzięki nim Zielony Ład został ograniczony do oczekiwań rolników – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Rozmowy z Ukrainą
Cały czas prowadzone są rozmowy ze stroną ukraińską, w formule zarówno politycznej, jak i technicznej. Są to bardzo trudne rozmowy, gdyż strona ukraińska chce utrzymać dotychczasowe warunki dostępu do unijnego rynku.
– Jeszcze dziś będziemy rozmawiać ze stroną ukraińską w bardzo rozszerzonej formule, aby przygotować wkład do jutrzejszych polsko-ukraińskich rozmów rządowych w Warszawie, które zapowiadał wcześniej premier Donald Tusk – zapowiedział minister Czesław Siekierski.
Dopłaty do zbóż
Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak stwierdził, że rynki rolne w Polsce nie tylko zostały rozregulowane, ale wręcz zniszczone. Dlatego rolnicy powinni otrzymać doraźną pomoc. Przypomniał, że za sprzedane zboże w okresie od 11 marca do 31 maja rolnik otrzyma dopłatę w wysokości 300 zł/tonę, a za zboże sprzedane pomiędzy 1 stycznia a 10 marca – 200 zł/tonę.
– Budujemy politykę w oparciu o głos rolników – zapewnił sekretarz stanu.
Przyspieszenie wypłat i rozważne wydatkowanie środków
Sekretarz stanu Stefan Krajewski zwrócił uwagę, że zostały już usprawnione systemy informatyczne w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki czemu ruszyły wpłaty środków dla rolników.
Wiceminister przypomniał, że choć rolnictwo w Polsce odpowiada za 2,2 proc. PKB, to ma istotne znaczenie gospodarcze i dlatego istotne jest, w jakim kierunku będzie zmierzało oraz jak rozważnie będą wydatkowane na nie środki.
Rybołówstwo i inspekcja weterynaryjna
Sekretarz stanu Jacek Czerniak poinformował o działaniach związanych z rybołówstwem. Zwrócił uwagę, że w ramach środków europejskich do wydatkowania jest około 730 mln złotych. Wiceminister podkreślił w tym kontekście znaczenie prowadzenia polityki negocjacji i konsultacji z rybakami.
Drugim obszarem, za który odpowiada wiceminister, jest inspekcja weterynaryjna. Podkreślił zwiększenie i kompleksowość kontroli prowadzonych przez granicznych lekarzy weterynarii.
Zmiany w KPO i rozwój rolnictwa 4.0
Podsekretarz stanu Adam Nowak zwrócił uwagę na zmiany w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Dzięki nim w pełni zostaną zrealizowane wnioski złożone przez rolników na budowę silosów. Ponadto termin realizacji został wydłużony do końca czerwca 2025 r.
Wiceminister poinformował ponadto, że dzięki wprowadzonym zmianom zwiększą się do 1 mld złotych środki wspierające rozwój rolnictwa 4.0.
Zobacz też: https://www.pprol.pl/europejskie-forum-rolnicze-minister-siekierski-z-liderami-organizacji-rolniczych/
Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/100-dni-w-ministerstwie-rolnictwa-i-rozwoju-wsi