3 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Brązowe jaja w odwrocie. Jak będzie w Polsce?

Brązowe jaja znikają z niemieckich sklepów. Krajowa Izba Drobiarstwa wyjaśnia, czy podobnie będzie w Polsce.

Niemieccy producenci rezygnują z brązowych jaj. Za kilka lat znikną one z niemieckich supermarketów. Za ich kolor odpowiadają konkretne rasy kur oraz rodzaj paszy, którą żywią się zwierzęta. Krajowa Izba Drobiarstwa wyjaśnia, czy podobnie będzie w Polsce.

Niedawno Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Jaj zwróciło uwagę, że odsetek brązowych jaj w supermarketach wynosi około 30 proc. Dla porównania dekadę temu sprzedawano ich więcej niż tych w białych skorupkach. Czy taki scenariusz powtórzy się w Polsce? Wszystko wskazuje na to, że w tym kontekście nie idziemy śladami Niemiec. W sklepach nadal będzie można kupić brązowe jaja.

„W Polsce do produkcji jaj spożywczych hodowcy najczęściej wykorzystują kury znoszące jaja brązowe lub kremowe. Wiąże się to z preferencjami konsumentów. Częściej wybierają jaja brązowe od białych” – informuje Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Izba zrzesza ponad 100 podmiotów gospodarczych, reprezentujących m.in. hodowlę, reprodukcję, wylęgi, produkcję towarową drobiu i jaj.

W świadomości polskich konsumentów tkwią pewne doświadczenia z przeszłości. Dawniej jaja spożywcze o białej skorupie były sprowadzane zza wschodniej granicy Polski. Były łączone ze złą jakością w rozumieniu ich przydatności do spożycia. (Wykorzystanie w żywieniu kur niosek mączek, w tym mączek rybnych oraz kwestie dotyczące ich terminu przydatności do spożycia).
Z danych udostępnionych przez Izbę wynika, że na polskim rynku zdecydowanie dominuje udział produkcji jaj spożywczych o brązowej skorupie. W ogólnej strukturze ich produkcja wynosi obecnie 84,92 procent. I wykazuje tendencję wzrostową – w ubiegłym roku udział ten wynosił 72,3 proc. To odwrotna sytuacja niż w Niemczech.

Produkcja brązowych jaj jest droższa

„Jajka poza względami wizualnymi nie różnią się między sobą żadnymi istotnymi elementami odnoszącymi się do ich wartości pokarmowej i odżywczej. Jaja spożywcze niezależnie od koloru skorupki należą do produktów niskoenergetycznych. (100 g treści jaja dostarcza 139 kcal, w tym biało jaja 49 kcal/100 g, a żółtko 310/100 g)” – przekonuje KID-IG.

Niemieccy producenci zwrócili uwagę, że białe kury mają „większy potencjał genetyczny”, ponieważ „żyją dłużej i dłużej niosą jaja”. Co więcej, ich hodowla jest łatwiejsza, a Izba dodaje, że jest także tańsza.
Produkcja jaj spożywczych o brązowej barwie skorupy jest o około 2-2,5 proc. droższa od produkcji jaj białych. Jest to efekt różnicy w masie ciał ptaków oraz ponoszonych kosztów wynikających z większego zużycia paszy” – zaznaczają przedstawiciele polskich wytwórców jaj.

Mimo tego polscy producenci dostosowują się do preferencji konsumentów. W ocenie KID-IG większe zainteresowanie zakupem brązowych jaj w Polsce może być związane „z percepcją lepszej jakości tych produktów w przeszłości. A także z większym zaufaniem do nich w kontekście historii importu jaj białych”.

Źródło: https://finanse.wp.pl/czy-z-polskich-sklepow-znikna-brazowe-jaja-mamy-komentarz-producentow-7019589175593888a

Zobacz też: https://www.pprol.pl/sieci-handlowe-wycofuja-jaja-z-chowu-klatkowego/

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.