22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Blisko 11,4 tys. kół gospodyń wiejskich złożyło wnioski o wsparcie

Blisko 11,4 tys. kół gospodyń wiejskich złożyło wnioski o przyznanie pomocy na działalność statutową. KGW wnioskowały o wsparcie na kwotę 62,75 mln zł.

Już po raz piąty koła wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR mogły ubiegać się o wsparcie finansowe na działalność statutową. Nabór wniosków rozpoczął się 1 kwietnia i zakończył 30 września 2022 r. Z wprowadzonych dotychczas do komputerowego systemu informacji wynika, że blisko 11,4 tys. KGW ubiegało się o rekordową kwotę wsparcia – 62,75 mln zł. Pula środków na ten cel wynosiła, jak przed rokiem, 70 mln zł. Agencja na bieżąco sprawdza otrzymane wnioski, wydaje decyzje o przyznaniu wsparcia i wypłaca pieniądze. Dotychczas 10,62 tys. kół gospodyń wiejskich otrzymało 58,56 mln zł.

Wysokość dofinansowania zależy od liczby członków koła i wynosi: 5 tys. zł – dla tych liczących nie więcej niż 30 osób, 6 tys. zł – jeśli ich liczba mieści się w przedziale 31-75 oraz 7 tys. zł – w przypadku jeszcze liczniejszych. Stawki względem poprzedniego roku nie uległy zmianie, ale w zainteresowaniu tym wsparciem obserwuje się stałą tendencję wzrostową. W 2018 r. do kół gospodyń wiejskich trafiło ponad 16 mln zł, w 2019 r. – powyżej 29 mln zł, w 2020 r. – blisko 33 mln zł, zaś w 2021 r. – niemal 56 mln zł.

Zrzeszone gospodynie wiejskie mogą przeznaczyć otrzymane fundusze na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w lokalnych środowisk oraz działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Ważnymi celami, na które można wydać pieniądze, są także rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy na wsi. Dofinansowanie można także wykorzystać, by rozwijać regionalną kulturę ludową czy upowszechniać współdziałanie i wprowadzać racjonalne metody gospodarowania. Przyznane środki KGW muszą wykorzystać do 31 grudnia 2022 r. oraz rozliczyć – przez złożenie sprawozdania – do 31 stycznia 2023 r.

Źródło: ARiMR

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.