23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Będzie nowy Krajowy Program Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej

Jeszcze w lipcu resort rolnictwa ma przekazać Komisji Europejskiej nowy Krajowy Program Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Dotychczasowy plan ma zostać podmieniony na nowy i powinien zostać ogłoszony jeszcze w lipcu, przed formalnym zatwierdzeniem przez Komisję Europejską.

– Jestem po rozmowach z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem i wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli Krajowy Plan Strategiczny z bardzo silnym wsparciem hodowli – przekazał redakcji Farmer.pl Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

– Będziemy mieli naprawdę dobry plan strategiczny, taki, który będzie odpowiadał interesom naszych rolników, który uwzględnia ich postulaty. Nasz KPS to nie tylko mocne wsparcie hodowców zwierząt, ale również producentów roślinnych za pośrednictwem ekoschematu rolnictwa węglowego – dodał Wojciechowski.

Dla hodowców zwierząt zaplanowano 3 mld zł rocznie, czyli w sumie 15 mld zł przez cały pięcioletni okres obowiązywania planu. Nowy KPS ma również objąć działania wspierające inwestycje w dobrostan oraz związane z agrotechniką, dzięki którym rolnicy mogą uzyskać wyższe dopłaty za podnoszenie standardów produkcyjnych.

Budżet całego pierwszego filaru Wspólnej Polityki Rolnej nie zmieni się i wyniesie ponad 17 mld euro.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.