22 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Ardanowski: należy uprościć przepisy dotyczące zatrzymywania wody

Należy uprościć przepisy dotyczące zatrzymywania wody na obszarach wiejskich - powiedział przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski zamierza na najbliższym, wtorkowym posiedzeniu Rady zamierza przedstawić prezydentowi Andrzejowi Dudzie ocenę dotychczasowego gospodarowania wodą na obszarach wiejskich wraz z rekomendacją dalszych działań.

Jak przypomniał Ardanowski, Polska od lat zmaga się z deficytem wody użytkowej na wsi, a jednym z największych problemów jest zatrzymywanie wody. Utrudnieniem są jednak – zdaniem przewodniczącego – niektóre przepisy, a także blokowanie inwestycji mających poprawić gospodarowanie wodą (tamy, stopnie wodne, wały) przez „pseudoekologiczne organizacje.

Powołując się na opinie rolników, Ardanowski powiedział, że procedury wybudowania zbiorników tzw. małej retencji są „nielogiczne, długotrwałe i kosztowne”. Zaznaczył, że wiele krytycznych uwag słyszał na temat Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które – jak powiedział – „zarządza wszystkimi wodami w Polsce (…), a nie dysponuje odpowiednimi kadrami, co znacznie wydłuża procedury”.

– Nawet, żeby wykopać studnię, trzeba mieć zgodę Wód Polskich, poprzedzoną raportem odziaływania na środowisko, które kosztuje. Czekanie na decyzję i ciągłe uzupełnienie dokumentacji sprawia, że wiele ludzi odstępuje od tej procedury i kopie – podkreślił Ardanowski. Przyznał, że jest to nadużycie prawa, ale też bezradność rolników.

– Chcemy też, na prośbę prezydenta, przeanalizować jak jest realizowane zarządzanie śródlądowymi zbiornikami wodnymi, czyli stawami i jeziorami w Polsce – powiedział Ardanowski.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.