3 października 2024
Szukaj
Close this search box.

ACTIV z misją dla sadownictwa

Rozmowa z Waldemarem Żółcikiem, właścicielem rodzinnej firmy ACTIV w Belsku Dużym, specjalizującej się w kompleksowej obsłudze branży sadowniczej, laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2022-2023 w kategorii Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2022-2023.

Panie Prezesie, o Panu niejednokrotnie słyszałem, że sadownictwo i wszystko, co z nim związane, ma Pan w genach…

Coś jest na rzeczy… Nasi dziadkowie bowiem zakładali pierwsze w okolicach Grójca i Warki sady. A dziś ten region to zagłębie sadownicze w Polsce. Dziadkowie, a następnie rodzice, uczyli się też produkować na rynek dorodne owoce, które w owych czasach bez problemu znajdowały nabywców. Ale po przeobrażeniach ustrojowych, na rynku owoców wszystko radykalnie się zmieniło: stare struktury handlowe upadały i nie ukształtowały się nowe firmy zajmujące się profesjonalnie handlem owocami. Dojrzałem w tym szansę dla siebie. Zdecydowałem się, po konsultacji z dziadkiem, wujkami i stryjami, rozpocząć działalność gospodarczą, ale nie bezpośrednio w produkcji owoców – jak to było w tradycji rodzinnej, ale w otoczeniu sadownictwa. I tak oto w 1996 r. narodziła się nasza rodzinna firma Activ.

Początki były trudne?

Tak, przecież zaczynaliśmy od zera, z bardzo małym kapitałem, i adoptując garaż w naszym podwórku na pierwszy nasz sklep ogrodniczy. Od pierwszych dni naszej firmy postawiliśmy na kompleksowość obsługi branży sadowniczej w Polsce. Z jednej strony chcieliśmy dostarczać polskim sadownikom nowoczesne technologie, maszyny, urządzenia i narzędzia potrzebne do produkcji w sadzie, z drugiej zaś – pomagać im w organizacji zbytu owoców. W tym celu nawiązaliśmy stosunki biznesowe z najlepszymi na świecie producentami sprzętu ogrodniczego. Po wielu latach starań staliśmy się wyłącznym dystrybutorem wielu markowych artykułów i urządzeń do produkcji sadowniczej, które są bardziej innowacyjne.

Czy Wasz pomysł przyjął się na rynku sadowniczym?

Chwyciło…Tym bardziej, że my nie tylko oferowaliśmy gotowy sprzęt w naszym stacjonarnym sklepie czy poprzez internet, ale producenci owoców mogli, i mogą po dziś dzień, liczyć też na nasze fachowe doradztwo, zarówno w wydaniu pracowników sklepu (którzy na bieżąco muszą aktualizować swoją wiedzę), jak i na zatrudnianych do tego celu specjalistów zewnętrznych. Zaczęliśmy też organizować – z udziałem specjalnie zapraszanych doradców z kraju i zagranicy – pokazy cięcia drzew, innowacyjnego opryskiwania i nawożenia oraz zastosowania w praktyce najnowszych modeli maszyn i narzędzi sadowniczych. Mało tego – podpowiadaliśmy sadownikom, co i jak produkować, jakie odmiany sadzić, jakie są najlepsze warianty nawożenia i ochrony. Wszystko po to, aby mogli oni produkować na rynek owoce najwyższej jakości, nie przepłacając.

Przed 10 laty z entuzjazmem opowiadał Pan o aktywności firmy Activ na licznych targach – krajowych i zagranicznych.

Żeby być na bieżąco we wszystkim, co ma związek z sadownictwem, zaczęliśmy organizować stoisko firmowe w branżowych targach i wystawach, takich jak: Fruit Logistica w Berlinie, World Food w Moskwie czy MTAS w Warszawie. Dziś jeszcze doszedł Madryt, Paryż, Kolonia, Kair, Szanghaj, Tokio, Hongkong, Dubaj, Kair, Nowy Jork i wiele innych metropolii. Oczywiście, prezentowaliśmy też naszą kompleksową ofertę na wystawach i spotkaniach sadowniczych, m in. w: Sandomierzu, Limanowej, Warce czy Grójcu. Dzięki starannej i eleganckiej ekspozycji staraliśmy się zmieniać krzywdzące opinie o rzekomo słabej jakości polskich jabłek, ich niechlujnym sortowaniu i niedbałych opakowaniach. Rzecz jasna, zachęcaliśmy, i nadal zachęcamy, zagranicznych odbiorców i konsumentów do kupowania polskich owoców, gdyż są one wysokiej jakości, smaczne, a przede wszystkim zdrowe, bo – według mojej opinii – w ich produkcji zużywa się znacznie mniej środków chemicznych niż w innych krajach.

Czy to prawda, że Activ jako pierwsza firma w kraju zabrała się za produkcję estetycznych i funkcjonalnych opakowań do owoców?

Tak było w istocie. Nim do tego doszło, zaopatrzyliśmy się w maszynę do klejenia kartonów. Zakupiliśmy też sortownicę z wodnym rozładunkiem oraz maszynę do pakowania owoców w siatki. W 2010 r. powstała Grupa Producentów Owoców Fruit Family Sp. z o.o., która była efektem zacieśnienia i zintegrowania naszej współpracy z czołowymi producentami owoców i swoistym przedłużeniem działalności firmy Activ jako jednego z wiodących w kraju eksporterów owoców. Grupa Fruit Family, licząca wówczas blisko 100 udziałowców gospodarujących łącznie na ponad 1000 ha, w sierpniu 2011 r. otworzyła w Sadkowie Szlacheckim nowoczesny obiekt magazynowo-sortowniczy o powierzchni ok. 15 000 m2, wyposażony w 26 komór chłodniczych (DCA) o powierzchni prawie 20 tys. m2 i w nowoczesne maszyny sortowniczo-pakujące o dużej wydajności na godzinę, z możliwością rozróżnienia koloru, wagi i wewnętrznej jakości owoców. Tak potężne zaplecze magazynowe oraz będący w dyspozycji własny tabor transportowy – nowe samochody-chłodnie spełniające europejskie normy przewozu świeżych owoców – pozwoliły naszej firmie oraz zrzeszonym z nami sadownikom realizować własną strategię produkcji owoców na rynki eksportowe. W ciągu ponad 25 lat działalności, dzięki pomocy rodziców i zaangażowaniu całej rodziny, naszej firmie ACTIV udało się stworzyć i ugruntować wizerunek wiarygodnego partnera polskich sadowników oraz solidnego dostawcy wysokiej jakości owoców i warzyw eksportowanych do kilkunastu krajów świata.

A jak to było z decyzją o podjęciu masowej produkcji soków przez firmę Activ?

Doszło do tego w 2010 r. Podczas sortowania pojawiały się duże partie owoców poniżej lub powyżej rozmiarów akceptowanych przez rynek, trochę słabiej ubarwionych lub z drobnymi skazami na skórce. W związku z tym, że produkujemy jabłka deserowe w klasie premium, te owoce stanowią idealny surowiec do produkcji soków owocowych najwyższej jakości, więc jako Activ poszerzyliśmy wówczas nasze portfolio ofertowe. Produkujemy od 12 lat naturalne, tłoczone, zdrowe soki owocowe pod marką Royal Apple. Są to soki, do których nie jest dodawana woda, cukier, ani żaden konserwant chemiczny. Oprócz soków wytwarzamy smoothie oraz cydry jabłkowe w siedmiu odsłonach smakowych. Nadal dynamicznie działamy na rzecz rozwoju polskiego sadownictwa i eksportu owoców. Jako firma ciągle propagujemy, szkolimy oraz wprowadzamy nowe technologie oraz preparaty w kierunku upraw skierowanych na produkcję ekologiczną oraz „bez pozostałości”.

Panie Prezesie, a co znaczy dla Pana powołana do życia w 2010 r. organizacja pn. „Unia Owocowa”?

Bardzo dużo! Jestem jej aktywnym działaczem. Unia Owocowa, mająca charakter ogólnopolski, mocno wspiera i rozwija działania proeksportowe dla polskich owoców. W latach 2015-2018 piastowałem funkcję prezesa Zarządu Unii Owocowej. W tym czasie, dzięki naszym rozlicznym staraniom, udało się otworzyć na polskie jabłka rynki: chiński i wietnamski, a także – Dubaj, Katar i Indie. Poprzez aktywną promocję, ciągle walczymy o nowe rynki zbytu dla polskich jabłek i innych owoców.

Rozmawiał: Leon Wawreniuk

Waldemar Żółcik i firma Activ

Waldemar Żółcik, założyciel w 1996 r. i właściciel rodzinnej firmy Activ w Belsku Dużym, zajmującej się kompleksową obsługą branży sadowniczej w zakresie zaopatrzenia we wszystkie niezbędne artykuły do produkcji oraz ułatwienia sadownikom sprzedaży wyprodukowanych owoców. Od 2010 r. firma Activ poszerzyła zakres swoich działań o produkcję naturalnych, tłoczonych i zdrowych soków owocowych, pod marką Royal Apple oraz smoothie i cydrów jabłkowych, dostępnych w sprzedaży sklepowej na terenie Polski.

Waldemar Żółcik w celu lepszego poznania organizacji handlu – najpierw ukończył studia magisterskie na Wydziale Ekonomiki Rolnictwa SGGW w zakresie rynku rolnego i spółdzielczości oraz studia podyplomowe MBA.

Firmie Activ, która legitymuje się posiadaniem certyfikatów ISO, HACCP, BRC, IFS oraz certyfikatów najwyższej koszerności, i która regularnie uczestniczy w branżowych targach w kraju i za granicą, udało się wypracować pozycję solidnego i wiarygodnego partnera, zarówno dla rodzimych producentów owoców i warzyw oraz kupców zagranicznych, jak i dla uznanych producentów techniki ogrodniczej w świecie.

Waldemar Żółcik jest aktywnym działaczem Unii Owocowej (w latach 2015-2018 piastował w niej funkcję prezesa), która wspiera i rozwija działania proeksportowe dla polskich owoców. Za swe zasługi na rzecz rozwoju branży sadowniczej w Polsce Waldemar Żółcik został uhonorowany m.in. zaszczytnym tytułem Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2013.

W 2023 roku Waldemar Żółcik został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2022-2023 w kategorii Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2022-2023.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.