21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Polska Izba Makaronu o bezpieczeństwie żywnościowym

Głównym tematem spotkania Polskiej Izby Makaronu było omówienie sytuacji związanej z bezpieczeństwem żywieniowym w Polsce i na świecie w świetle wyzwań branży rolno – spożywczej a w szczególności makaronowej.
Spotkanie Polskiej Izby Makaronu
Spotkanie Polskiej Izby Makaronu

W spotkaniu członków Polskiej Izby Makaronu wziął udział Pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych, wiceminister w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Kaczmarczyk.

Polska jest jednym z głównych producentów zboża w UE a makaron to jeden z najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów zbożowych na całym świecie. Obecna sytuacja spowodowana wojną w Ukrainie wpłynęła na gwałtowne wzrosty cen pszenicy, które przekładają się na wyższe ceny mąki oraz makaronu a do tego dochodzą rosnące ceny innych surowców, koszty energii i wynagrodzenia pracowników. Zaniepokojeni tą sytuacją przedstawiciele Polskiej Izby Makaronu, podjęli dialog z administracją państwową, dążący ku poprawie sytuacji w branży rolno – spożywczej.

Wiceminister Kaczmarczyk wskazał, że Polska, jeżeli chodzi o samą produkcję zbóż, 80% tej produkcji wykorzystuje na własnym rynku, natomiast kolejne 20% eksportuje. – Polska jest dużym producentem żywności w Europie i jej znaczącym eksporterem. Obecnie jesteśmy na 3 miejscu spośród państw UE, które mają najwyższy dodatni bilans handlowy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi monitoruje na bieżąco sytuację na poszczególnych rynkach rolnych, w tym przede wszystkim poziom cen produktów rolnych oraz środków do produkcji. W wyniku wojny prawie wszystkie podmioty łańcucha dostaw doświadczają poważnych problemów. Dynamiczny wzrost cen nawozów, węgla, paliw, gazu i energii elektrycznej powoduje wzrost kosztów produkcji żywności – podkreślał podczas spotkania Minister Norbert Kaczmarczyk.

Polska bezpieczna żywnościowo

Polska Izba Makaronu współdziała w tworzeniu warunków sprzyjających wszechstronnej działalności gospodarczej, w tym także w zakresie handlu zagranicznego. – W naszej ocenie największym wyzwaniem, które należy teraz wspólnie podjąć jest zabezpieczenie żywności nie tylko dla Polski, ale też dla świata. Polska Izba Makaronu jest gotowa do podjęcia wspólnego dialogu na rzecz budowania bezpieczeństwa żywieniowego. – podkreślał Marek Dąbrowski, Prezes Zarządu PIM.

Pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych Norbert Kaczmarczyk dodał, że obecnie obserwuje się dużą niepewność uczestników łańcucha dostaw żywności, jednakże zapewnił, że Polska jest w tej chwili całkowicie samowystarczalna pod kątem produkcji podstawowych produktów żywnościowych a w obliczu trwającej wojny w Ukrainie bezpieczeństwo żywnościowe Polski nie jest bezpośrednio zagrożone.

Członkowie Izby zaapelowali do Ministra o wsparcie w prowadzeniu dialogu wokół zniesienia blokad dopłat przez Ukraiński Rząd za wysłane na Ukrainę makarony, zmniejszenia kosztów energii oraz zmiany warunków dostaw przez sieci handlowe.

Minister wyraził chęć wsparcia prowadzonych działaniach przez Polską Izbę Makaronu na rzecz poprawy sytuacji w branży rolno – spożywczej i przyjął przekazane postulaty branży.

Źródło: Instytut Strategii i Rozwoju

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.