20 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Zielony Ład: Komisja Europejska zapowiada zmiany

Zielony Ład do zmiany. Zaproponowane przez KE zmiany wychodzą naprzeciw postulatom polskich rolników - ocenia minister Siekierski.

Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń, które sankcjonuje Zielony Ład. Główne zmiany to: zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem. A także zwolnienie z wymogów gospodarstw do 10 ha. W Polsce to To aż 75% wszystkich gospodarstw.

– Zaproponowane przez KE zmiany wychodzą naprzeciw postulowanym przez Polskę uproszczeniom. W dużej mierze odpowiadają na potrzeby rolników wyrażane podczas protestów. Gdyż dotyczą takich wymagań, które mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji i wzrost kosztów –  skomentował minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych – tzw. norma Gaec 8 (Good Agricultural Environmental Conditions).

Od 2024 r. nie będzie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych. O ile państwo członkowskie jeszcze w tym roku ustanowi taki ekoschemat, za który rolnicy otrzymywać będą dodatkową płatność.

Zielony Ład: między dywersyfikacją a zmianowaniem – tzw. norma Gaec 7.

Komisja proponuje, aby od 1 stycznia 2024 r. rolnicy mogli mieć wybór albo stosować dywersyfikację upraw (tj. różne uprawy) albo zmianowanie (tj. określone następstwo upraw roślin).W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw dla gospodarstw o powierzchni:

  • od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%,
  • powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne więcej niż 95%.

Uproszczenia w normie dot. obowiązku utrzymania okrywy glebowej (tj. okrywa roślinna, ściernisko, resztki pożniwne, mulcz) – tzw. norma Gaec 6.

Państwo członkowskie będzie miało swobodę w decydowaniu w jakim okresie roku ustanowić obowiązek utrzymania okrywy glebowej, co ułatwi rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Jest to propozycja oczekiwana przez rolników.

Gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych ( tzw. warunkowości).

W praktyce oznacza to zwolnienie gospodarstw do 10 ha użytków rolnych i z tych wymogów. Jak szacuje GUS aż 974 tys. gospodarstw dysponuje areałem nie większym niż 10 ha. To aż 75% wszystkich gospodarstw w Polsce.

Wcześniej Komisja Europejska poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin.

Zobacz też: https://www.pprol.pl/minister-siekierski-potrzebny-rolniczy-lad-a-nie-lad-urzednikow-z-brukseli/

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.