12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

Ważne zmiany w umowach z obywatelami Ukrainy o pomocy przy zbiorach

Zgodnie z przepisami tzw. specustawy ukraińskiej, możliwe jest zawieranie umowy o pomocy przy zbiorach z pomocnikami rolnika będącymi obywatelami Ukrainy na okres ich legalnego pobytu na terytorium Polski.

Od 24 lutego 2022 r. obowiązują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z wojną na terytorium tego państwa, które przewidują możliwość zawierania umowy o pomocy przy zbiorach z pomocnikami rolnika, będącymi obywatelami Ukrainy na wydłużony niż dotychczas okres, czyli na okres ich legalnego pobytu na terytorium Polski.

Możliwość taka przysługuje jedynie obywatelom Ukrainy, którzy:

  • wjechali legalnie bezpośrednio z Ukrainy na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu, (które zostanie wydane w przyszłości) w związku z działaniami wojennymi;
  • deklarują chęć pozostania na terytorium Polski;

Pobyt tych osób na terytorium Polski uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r.

KRUS przypomina, że wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go uprawnienia do skorzystania z wydłużonego czasu wykonywania umowy o pomocy przy zbiorach.

W stosunku do umów o pomocy przy zbiorach zawieranych z obywatelami Ukrainy, którzy nie spełniają powyższych warunków, a także z obywatelami innych państw, nadal obowiązuje limit czasu trwania tych umów, czyli 180 dni w danym roku kalendarzowym.

Źródło: KRUS

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.