21 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

W Brukseli ruszają negocjacje w sprawie Polskiego Planu Strategicznego dla WPR

21 lutego w Brukseli rozpoczną się negocjacje w sprawie Polskiego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformowało MRiRW.
Flagi Unii Europejskiej
Na wsparcie mogą liczyć głównie rolnicy, ale także do przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego. Fot. Guillaume Périgois / Unsplash

KPS dla WPR przygotowuje i konsultuje z Komisją każde państwo członkowskie. Polski projekt planu – przygotowany przez ministerstwo rolnictwa i zatwierdzony przez Radę Ministrów – trafił do Brukseli w celu konsultacji w grudniu ubiegłego roku.

Zdaniem ministra rolnictwa Henryk Kowalczyk polski plan zakłada „rozwiązania umiarkowane”. „Nie chcemy być liderami w wygórowanych założeniach ochrony środowiska, ponieważ już chronimy je odpowiednio” – przekonywał wicepremier cytowany w komunikacie MRiRW.

Pod koniec stycznia Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa informował, że polski plan strategiczny mógłby być w czerwcu zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Dla kogo pieniądze?

Krajowy Plan Strategiczny jest podstawą ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Budżet Planu Strategicznego wynosi ponad 25 mld euro, z czego na płatności bezpośrednie przeznaczonych zostanie ponad 17 mld euro.

Na wsparcie mogą liczyć głównie rolnicy, ale także do przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego.

W założeniu plan ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. W związku z tym wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku – zakładające ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność.

Plan ma sprzyjać również produkcji i wykorzystaniu energii odnawialnej. Wzmacniana będzie różnorodność gospodarcza, w tym biogospodarka.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.