12 kwietnia 2024
Szukaj
Close this search box.

W 2022 PKB Ukrainy spadnie o niemal połowę, Rosji o wiele mniej

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę produkcja gospodarcza tego kraju spadnie w 2022 roku o 45,1 proc., a rosyjska gospodarka skurczy się o ponad 11 proc.

Tak wynika z raportu opublikowanego przez Bank Światowy.

Bank Światowy oszacował, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę produkcja gospodarcza tego kraju spadnie w 2022 roku o 45,1 proc. Tymczasem PKB Rosji w 2022 roku spadnie o 11,2 procent z powodu sankcji finansowych nałożonych przez Stany Zjednoczone i ich zachodnich sojuszników na rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe i inne instytucje.

Z raportu Banku Światowego wynika, że ponad połowa przedsiębiorstw na Ukrainie jest zamknięta, podczas gdy inne, które nadal funkcjonują, działają znacznie poniżej normalnej wydajności.

Odnotowano również ogromne zniszczenia w infrastrukturze. Szacunki dotyczące zniszczeń infrastruktury, które na początku marca przekroczyły 100 miliardów dolarów – około dwie trzecie PKB Ukrainy w 2019 roku – są już nieaktualne, „ponieważ wojna trwa i powoduje dalsze zniszczenia” – wynika z informacji udostępnionych przez instytucje.

Wpływ na sytuację gospodarczą Ukrainy ma także zakłócenie procesu sadzenia i zbiorów w rolnictwie, bowiem kraj ten odpowiada za znaczną część dostaw zbóż i innych płodów rolnych. A zamknięcie szlaków żeglugowych z Ukrainy przez Morze Czarne odcięło około 90 procent eksportu zboża z tego kraju i połowę jego całkowitego eksportu.

Partner portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.