18 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

Tak Rosjanie transportują ukradzione zboże z Ukrainy

Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że co najmniej 16 rosyjskich statków dostarczyło do różnych portów na świecie transporty zboża skradzionego Ukrainie.

Jak wynika z ustaleń hiszpańskiego dziennika “El Pais”, zarówno ukraiński rząd, jak i międzynarodowi aktywiści za pośrednictwem analizy zdjęć satelitarnych potwierdzili, że za kradzieżą ponad 500 tys. ton ukraińskich zbóż stoi bezpośrednio państwo rosyjskie.

Z ustaleń gazety wynika, że zrabowane ukraińskie zboże kierowane jest przez Rosję w kierunku Krymu pojazdami ciężarowymi przez Zaporoże. Część transportów eskortowanych jest przez wojskowe pojazdy oznaczone literą „Z”, symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Następnie, jak twierdzi dziennik, aby ukryć kradzież, transportujące zboże jednostki wyłączają na Morzu Czarnym sygnał lokalizacyjny wymagany przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). Uruchamiają go dopiero w okolicach Bosforu.

Część transportów ze skradzionym surowcem Rosjanie skierowali przez Bosfor do Syrii, a także do innych kilku portów Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.