23 maja 2024
Szukaj
Close this search box.

„Szlaki solidarności”: UE chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż

UE po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż na światowe rynki

Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium krajów należących do Unii.

Jak pisze Money.pl, przed wojną Ukraina, która jest jednym z największych na świecie eksporterów zbóż i roślin oleistych, swoje towary w 90 proc. eksportowała poprzez porty położone nad Morzem Czarnym. Obecnie są one jednak zablokowane przez marynarkę wojenną Rosji, co w dużym stopniu ograniczyło sprzedaż tych produktów. Natomiast na granicach lądowych na odprawę czekają tysiące wagonów i ciężarówek z produktami rolnymi. Ponadto, ogromne ilości zboża są nadal przechowywane w ukraińskich silosach i czekają na transport.

UE obawia się, że problemy z transportem mogą spowodować niedobory żywności w niektórych krajach świata i dlatego rozpoczął działania zmierzające do stworzenia alternatywnych szlaków logistycznych, przez które ukraińskie towary rolne trafiły na zagraniczne rynki, a Ukraina mogła importować towary pierwszej potrzeby (takie jak pomoc humanitarna, żywność, pasze, nawozy, paliwo).

Komisja Europejska przedstawiła plan działania, który ma za zadanie ustanowienie w tym celu „szlaków solidarności”. Zboża z Ukrainy miałyby być wysyłane m.in. poprzez porty morskie UE, a potencjalnie również składowane w magazynach zlokalizowanych w pobliżu tych portów.

Zgodnie z planem, kraje unijne udostępnią dodatkowy kolejowy taboru towarowego, statki i ciężarówki. Aby dopasować popyt i podaż, Komisja utworzy platformę logistyczną i zwróci się do państw członkowskich o wyznaczenie specjalnych punktów kontaktowych.

KE wezwała również do pilnego przetransportowania mobilnych ładowarek zboża na granice w celu przyspieszenia przeładunku. Niewykluczone jest wprowadzenie dodatkowych gwarancji finansowych.

Reklama

Najczęściej czytane

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.