13 stycznia 2025

Siła rolnictwa na Jasnej Górze

Czesław Siekierski na Jasnej Górze: trud rolników i siła naszego rolnictwa sprawia, że Polska jest samowystarczalna żywnościowo.

Jak co roku w pierwszą niedzielę września na Jasnej Górze podczas uroczystej mszy świętej rolnicy dziękowali za tegoroczne zbiory. W uroczystościach uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Podczas wystąpienia na Wałach Jasnogórskich przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia: „Siła Polski opiera się na rolnictwie, dlatego ziemia ojczysta powinna być należycie doceniona i obsłużona”.

– Pozwólcie zatem, że także i ja z tego miejsca wspólnoty podziękuję Wam, Drodzy Rolnicy. Za to, że nie traciliście nadziei, kiedy kwietniowe przymrozki, czerwcowe huragany, ulewne deszcze i lipcowy grad niszczyły Wasze uprawy – dodał minister.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że dziś żyjemy w niebywale trudnym świecie. Zagrożenie wojną, nowymi pandemiami i katastrofami klimatycznymi stało się elementem codzienności, A radość z sukcesów zastępują lęki o niedaleką nawet przyszłość. Tym większe znaczenie ma siła rolnictwa.

– Dzięki pracy rolników nie musimy się obawiać o to, że zabraknie nam żywności. Rolnicy w tym trudnym czasie dają Polakom poczucie bezpieczeństwa żywnościowego. Z całego serca za to dziś jeszcze raz dziękujemy Wam, Drodzy Rolnicy – powiedział minister.

Siła rolnictwa – polska żywność

Minister Siekierski powiedział, że to dzięki pracy rolników i sile naszego rolnictwa Polska jest nie tylko samowystarczalna żywnościowo. Przyczynia się także do wyżywienia innych narodów. Zwrócił uwagę, że polska żywność odznacza się znakomitą jakością. Nasze produkty rolno-spożywcze cieszą się uznaniem wśród konsumentów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Prawie 40% produkowanej w Polsce żywności jest kierowana właśnie na rynki zagraniczne.

Pomoc rolnikom

Minister Siekierski wspomniał o różnych formach pomocy rolnikom:

– Wprowadziliśmy także dopłaty do kukurydzy, dopłaty dla producentów zbóż, dopłaty do paliwa oraz realizujemy wypłatę tzw. pomocy suszowej. Na te wszystkie formy pomocy, ze środków krajowych dla producentów rolnych trafi prawie 7 mld zł. Natomiast z tytułu unijnych płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. wypłaciliśmy polskim rolnikom blisko 20 mld zł. Oznacza to, że wykorzystaliśmy środki europejskie na poziomie prawie 100 procent.

Poinformował ponadto, że za miesiąc ruszą nabory wniosków dla producentów dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi.

Starostowie dożynek

W tym roku starostami dożynek byli Agnieszka i Zbigniew Makowscy z parafii Przątnica z diecezji toruńskiej. Rolnicy mają dwójkę synów i gospodarzą na powierzchni 60 ha, uprawiając zboża i rzepak.

Zobacz też: https://www.pprol.pl/dozynki-w-kraju-podziekowania-i-pomoc-rolnikom/

Fot> MRiRW

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.